Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Počítače na ISS kolabují kvůli novým panelům

Houston (USA)/Moskva  Nejpravděpodobnější příčinou výpadku počítačů v ruské sekci Mezinárodní vesmírné stanice jsou ruchy vyvolané zřejmě zapojením nových solárních panelů, oznámil manažer programu letů americké NASA Mike Suffredini.

Experti ruské kosmické agentury se neúspěšně pokusili restartovat palubní počítače, přesto jsou "opatrně optimističtí", že se problém podaří zdárně vyřešit.

Rušivé elektromagnetické pole se podle NASA začalo šířit po zapojení nových slunečních kolektorů, které astronauti nainstalovali na ISS začátkem týdne. "Každé elektrické vedení má okolo sebe určité magnetické pole a to může ovlivňovat systémy ve své blízkosti," popsal Suffredini údajnou příčinu vyřazení všech tří počítačů německé výroby, které řídí životně důležité systémy ISS, včetně gyroskopů ovládajících polohu stanice na oběžné dráze a přístrojů na výrobu vody a kyslíku. Efekt připodobnil k "pískání", které vzniká, když zapomeneme mobilní telefon v blízkosti televize.

Evakuace? Nepravděpodobné
Ruskému řídícímu středisku se ve čtvrtek podle agentury Reuters podařilo zhruba na tři hodiny počítače oživit, než se opět zhroutily. Rusové přesto věří, že se výpadek podaří brzy odstranit.

"Na analýze problému pracuje velké množství odborníků kosmického koncernu Energija a letového střediska u Moskvy. Potřebují ale ještě nějaký čas," řekl podle agentury DPA mluvčí koncernu Igor Panarin.  "Jsme opatrně optimističtí ohledně řešení tohoto problému," dodal.

Možnost úplné evakuace ISS kvůli kolapsu řídících systémů je podle Billa Gerstenmaiera z NASA nyní "velmi slabá". Americká agentura nicméně stále zvažuje prodloužení pobytu raketoplánu u stanice o další den, aby případně vypomohl s udržováním polohy komplexu na orbitě. Astronauti proto ve čtvrtek na Atlantisu odpojili kamery, osobní počítače a část osvětlení, aby ušetřili energii.

NASA již tento týden misi raketoplánu protáhl o dva dny kvůli opravě poškozeného pláště. Ta by se měla uskutečnit během dnešního, v pořadí již třetího výstupu astronautů do volného prostoru, jehož začátek je naplánován na 19:38 SELČ. Astronaut Danny Olivas se pokusí vrátit do původní polohy odchlíplý materiál na povrchu pláště v zadní části raketoplánu a následně trhlinu pomocí nerezového drátu "zalátat". Poté by měl spolu s kolegou Jimem Reillym pomoci dokončit skládání starého solárního panelu.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....