9. ledna 2010 8:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Poctivá neurologie chce poctivou statistiku

Je losos je mrtvý nebo si jen hoví? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je losos je mrtvý nebo si jen hoví? | foto:  Šimon, Lidové noviny

Zkoumáním hnutí mysli mrtvého lososa pomocí magnetické rezonance vědci prokázali svérázný smysl pro humor. Cílem neobvyklého pokusu však nebylo jen pobavit zasvěcené, nýbrž také poukázat na nutnost poctivého vyhodnocování výsledků.

Velký exemplář lososa atlantského (Salmo salar) si neurolog Craig Bennett z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře vyhlédl v místním supermarketu. Vzhledem k svým záměrům zakoupil celou rybu, což prodavače značně překvapilo. O hodinu později už byla ryba v laboratoři a testování pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI) mohlo začít.

Protokol

Svéráznou vědeckou práci najdete na
http://prefrontal.org/files/posters/Bennett-Salmon-2009.pdf  (text je v angličtině)

Povrchně vyhodnocené výsledky sledování aktivity mozku lososa ukázaly, že jeho hluboce zmražené cerebrum reagovalo například na obrázek bezradného číšníka nad vysypaným tácem nebo slavící gymnastku.

Nejchytřejší mrtvá ryba?


Důkladná statistická kontrola ovšem vědce přesvědčila, že se s velmi, ale opravdu velmi vysokou pravděpodobností jedná o náhodné výkyvy při měření spíše než případ lososí zombie.

ml, mlMatouš Lázňovský, lvvLuděk Vainert