13. prosince 2009 14:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Podívejte se na nové fotografie vzdáleného vesmíru

Fotografie pořízená teleskopem VISTA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie pořízená teleskopem VISTA | foto: bbcReprofoto

LONDÝN/SANTIAGO Vědci zveřejnili první obrázky z teleskopu VISTA, který může díky nově použité technologii mapovat vesmír mnohem rychleji a do větší hloubky.

Teleskop VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy), který je umístěn v Chile na observatoři ESO (European Southern Observatory), mapuje vesmír infračerveným světlem. Díky tomu se podařilo pořídit snímky zachycující například centrum Mléčné dráhy.

Fotografie pořízená teleskopem VISTA

Podle astronomů tyto fotografie dokazují účinnost tohoto britského teleskopu a doufají, že jim zařízení pomůže lépe pochopit povahu i původ hvězd a galaxií.

"Díky teleskopu budeme moci zkoumat velice vzdálený vesmír a jeho výjimečný výkon nám umožní zaměřit se na místa s objekty, které nám byly doposud neznámé," řekl BBC profesor Jim Emerson z londýnské univerzity Queen Mary, který vedl vývoj VISTA. Na výzkumu technologií i vývoji zařízení se podílelo 18 britských univerzit.

Díky infračervenému světlu je teleskop schopen "vidět" skrze prach, který často zahaluje galaxie a kvůli kterému nebylo dosud možné je blíže zkoumat.

Britský teleskop VISTA přinesl první fotografie vzdáleného vesmíru

Vista má v porovnání s jinými zařízeními tohoto druhu také větší "zorné pole", takže může rychle zachytit oblast až desetkrát větší než celý Měsíc.

"Nejvíce vzrušující je na podobných projektech fakt, že často odhalí věci, které nejméně čekáte. Jsem opravdu zvědavý, co to bude v tomto případě," dodal Profesor Emerson

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz