Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podívejte se na nové fotografie vzdáleného vesmíru

Fotografie pořízená teleskopem VISTA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie pořízená teleskopem VISTA | foto: bbcReprofoto

LONDÝN/SANTIAGO Vědci zveřejnili první obrázky z teleskopu VISTA, který může díky nově použité technologii mapovat vesmír mnohem rychleji a do větší hloubky.

Teleskop VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy), který je umístěn v Chile na observatoři ESO (European Southern Observatory), mapuje vesmír infračerveným světlem. Díky tomu se podařilo pořídit snímky zachycující například centrum Mléčné dráhy.

Fotografie pořízená teleskopem VISTA

Podle astronomů tyto fotografie dokazují účinnost tohoto britského teleskopu a doufají, že jim zařízení pomůže lépe pochopit povahu i původ hvězd a galaxií.

"Díky teleskopu budeme moci zkoumat velice vzdálený vesmír a jeho výjimečný výkon nám umožní zaměřit se na místa s objekty, které nám byly doposud neznámé," řekl BBC profesor Jim Emerson z londýnské univerzity Queen Mary, který vedl vývoj VISTA. Na výzkumu technologií i vývoji zařízení se podílelo 18 britských univerzit.

Díky infračervenému světlu je teleskop schopen "vidět" skrze prach, který často zahaluje galaxie a kvůli kterému nebylo dosud možné je blíže zkoumat.

Britský teleskop VISTA přinesl první fotografie vzdáleného vesmíru

Vista má v porovnání s jinými zařízeními tohoto druhu také větší "zorné pole", takže může rychle zachytit oblast až desetkrát větší než celý Měsíc.

"Nejvíce vzrušující je na podobných projektech fakt, že často odhalí věci, které nejméně čekáte. Jsem opravdu zvědavý, co to bude v tomto případě," dodal Profesor Emerson

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!