Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podivné skvrny na Marsu: Vyhřívají se tam pavouci?

Podivně pavoučí skvrny na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podivně pavoučí skvrny na Marsu. | foto: Michael Benson/NASA/JPL/University of Arizona/Kinetikon Pictures

PRAHA Planeta Mars není vůbec pustým a nudným místem. Dokazují to snímky jejího povrchu, na kterých je možné vidět podivné černé objekty. Připomínají hejna pavouků vyhřívajících se na slunci. Čím skvrny ve skutečnou jsou, vědci neví. Mají ale hned několik teorií.

Písčité duny, sem tam nějaké vyvýšené místo. Takový obrázek přináší o Marsu i planetární sonda Mars Reconnaisance Orbiter. Na jejích snímcích se ale objevují i tajemné tmavé skvrny, uvádí vědecký blog serveru National Radio Public.

Podivné objekty podle něj byly viděny poprvé v roce 1998 a od té doby se pravidelně objevují hlavně na slunečných místech a před zimou opět mizí. S příchodem marťanského jara se opět zjeví. A nikdo neví, co to vlastně je.

Gejzíry, nebo mikroorganismy

Experti přišli hned s několika teoriemi. Podle první z nich se jedná o gejzíry. Slunce zahřeje povrch Marsu i tenkou podzemní vrstvu zmrzlého CO², ten pak začne vybuchovat a do výšky vymršťovat písek, kameny a kusy ledu. Na různých místech planety se tak nečekaně objeví gejzíry.

Maďarští vědci ale přišli s jiným vysvětlením. Domnívají se, že to mohou být kolonie fotosyntetických marťanských mikroorganismů, které se vyhřívají na slunci.

Čím záhadné skvrny ve skutečnosti jsou, podle vědeckého blogu nedokážeme říct, zaručeně ale přitahují pozornost a vzbuzují otázky.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz