Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podle Hawkinga má lidstvo kolonizovat vesmír, jinak nepřežije

Stephen Hawking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stephen Hawking | foto: ČTK

LONDÝN Lidská rasa by měla v příštích stech až dvou stech letech letech kolonizovat vesmír, pokud chce přežít. V rozhovoru pro populárněvědecký server Bigthink.com to řekl britský matematik a vesmírný badatel Stephen Hawking.

"V příštích stech letech bude dost těžké zabránit katastrofě na planetě Zemi, neřkuli v dalším tisíci nebo milionu," prohlásil v nedatovaném audiozáznamu z rozhovoru zveřejněném na serveru. "Naše jediná šance na dlouhodobé přežití je vydat se do vesmíru. V posledních sto letech jsme učinili pozoruhodný pokrok. Pokud ale chceme pokračovat déle než sto let, naše budoucnost je ve vesmíru," dodal.

Lidstvo prý čekají velká nebezpečí a nemělo by mít mít "všechna vejce v jednom košíku, neboli na jediné planetě," řekl také podle serveru známý matematik a popularizátor vědy.

Stephen Hawking

"Vidím velká nebezpečí pro lidskou rasu. Mnohokrát v minulosti byla otázka jejího přežití nejistá," poznamenal s poukazem na takzvanou karibskou krizi na počátku 60.let, kdy svět po rozmístění sovětských raket na Kubě stanul na prahu jaderné války.

Ve vesmíru budeme v bezpečí
Počet podobných ohrožení podle něj v budoucnosti pravděpodobně vzroste. "Budeme potřebovat mnoho pozornosti a rozvahy, abychom se se s nimi úspěšně vypořádali. Ale jsem optimista. Pokud se nám podaří odvrátit v dalších dvou stoletích katastrofu, lidský druh bude v bezpečí, když se vydáme do vesmíru".

Dodal, že růst světové populace a omezené zdroje planety budou pro lidstvo představovat stále větší hrozbu. Pokud ale jsou lidé "jedinými rozumnými stvořeními v galaxii", měli by zajistit své přežití, řekl osmašedesátiletý Hawking a vyjádřil podporu letům do vesmíru s lidskou posádkou.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!