Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Podle Hawkinga má lidstvo kolonizovat vesmír, jinak nepřežije

Stephen Hawking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stephen Hawking | foto: ČTK

LONDÝN Lidská rasa by měla v příštích stech až dvou stech letech letech kolonizovat vesmír, pokud chce přežít. V rozhovoru pro populárněvědecký server Bigthink.com to řekl britský matematik a vesmírný badatel Stephen Hawking.

"V příštích stech letech bude dost těžké zabránit katastrofě na planetě Zemi, neřkuli v dalším tisíci nebo milionu," prohlásil v nedatovaném audiozáznamu z rozhovoru zveřejněném na serveru. "Naše jediná šance na dlouhodobé přežití je vydat se do vesmíru. V posledních sto letech jsme učinili pozoruhodný pokrok. Pokud ale chceme pokračovat déle než sto let, naše budoucnost je ve vesmíru," dodal.

Lidstvo prý čekají velká nebezpečí a nemělo by mít mít "všechna vejce v jednom košíku, neboli na jediné planetě," řekl také podle serveru známý matematik a popularizátor vědy.

Stephen Hawking

"Vidím velká nebezpečí pro lidskou rasu. Mnohokrát v minulosti byla otázka jejího přežití nejistá," poznamenal s poukazem na takzvanou karibskou krizi na počátku 60.let, kdy svět po rozmístění sovětských raket na Kubě stanul na prahu jaderné války.

Ve vesmíru budeme v bezpečí
Počet podobných ohrožení podle něj v budoucnosti pravděpodobně vzroste. "Budeme potřebovat mnoho pozornosti a rozvahy, abychom se se s nimi úspěšně vypořádali. Ale jsem optimista. Pokud se nám podaří odvrátit v dalších dvou stoletích katastrofu, lidský druh bude v bezpečí, když se vydáme do vesmíru".

Dodal, že růst světové populace a omezené zdroje planety budou pro lidstvo představovat stále větší hrozbu. Pokud ale jsou lidé "jedinými rozumnými stvořeními v galaxii", měli by zajistit své přežití, řekl osmašedesátiletý Hawking a vyjádřil podporu letům do vesmíru s lidskou posádkou.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?