Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oceány se nadměrně okyselují, kvůli emisím

Pokud bude kyselost narůstat současným tempem, může to ohrozit i korálové útesy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud bude kyselost narůstat současným tempem, může to ohrozit i korálové útesy. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Světové oceány se okyselují nejrychlejším tempem v historii. Podle vědců přispívají k okyselování oceánů průmyslové emise oxidu uhličitého, a pokud bude kyselost narůstat současným tempem, může to ohrozit životní prostředí ústřic, korálových útesů nebo lososů.

Uvádí to článek vědců z Columbijské univerzity zveřejněný v nejnovějším čísle časopisu Science. Kyselost oceánů se zvyšuje s tím, jak vodní masy vstřebávají z atmosféry oxid uhličitý. Ten se reakcí s vodou přeměňuje na kyselinu uhličitou. Okyselení oceánů tak může podle článku způsobit vymírání mnoha mořských živočichů.

Údaje o kyselosti oceánů z dávné minulosti odborníci získávají z usazenin. Míru kyselosti lze odvodit z množství uhličitanu vápenatého nalezeného v místech, kde se rozkládala pravěká moře.

PŘEČTĚTE SI:


Podle vědců se v minulém století hodnota pH oceánů na škále od nuly do 14 snížila o 0,1 bodu. Mezivládní výbor pro změny klimatu odhaduje, že v tomto století hodnota pH oceánů klesne o dalších 0,3 bodu.

"Pokud bude vypouštění průmyslových emisí uhlíku pokračovat současným tempem, můžeme přijít o organismy, které máme rádi, o korálové útesy, ústřice i lososy," uvedla Bärbela Hoenischová z Columbijské univerzity.

Vědci upozorňují, že naposledy se kyselost oceánů změnila v podobném rozsahu před 56 miliony let. Tehdy pH kleslo o 0,45 bodu v průběhu 20 000 let.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....