Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kosmické smetí se musí odstranit, shodují se vědci

CleanSpace, satelit na úklid kosmického smetí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CleanSpace, satelit na úklid kosmického smetí | foto: ČTK

PAŘÍŽ Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety.

Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA). Budoucí vesmírné mise musejí být podle vědců dlouhodobě udržitelné a musejí zahrnovat i bezpečnou likvidaci při svém závěru.

PODÍVEJTE SE:

Nynější úroveň znečištění znamená, že je nezbytné brzy začít s odstraňováním trosek z oběžné dráhy a s přípravou pilotovaných "čistících" misí. Podle ESA k tomu dospěli účastníci konference, která se v závěru dubna konala v německém Darmstadtu. Tohoto prestižního fóra se zúčastnilo více než 350 odborníků z téměř všech významných kosmických agentur, ale také z průmyslových odvětví, vlád a vědeckých institucí.

"Mezi experty panuje široká a silná shoda, že je naléhavě nutné práce na odstraňování odpadu zahájit hned," cituje evropská agentura šéfa Úřadu ESA pro kosmický odpad Heinera Klinkrada. "Naše pochopení rostoucího problému s vesmírným odpadem lze srovnat s pochopením potřeby vypořádat se s měnícím se klimatem Země před dvaceti lety," dodal. Vědci upozorňují, že pokračující nárůst množství trosek kosmických aparátů stále více ohrožuje ekonomicky a vědecky velmi důležité oběžné dráhy.

ČTĚTE TAKÉ:

Poukazují přitom na to, že družicová infrastruktura poskytuje denně nedocenitelné služby jednotlivým lidem i ekonomikám, ale krom toho je také sama o sobě velmi drahá. Náklady na výměnu nynějších zhruba 1000 aktivních satelitů na oběžné dráze by podle odhadů vyšly na zhruba 100 miliard eur (téměř 2,6 bilionu korun). Celkový ekonomický dopad ztráty těchto satelitů by ovšem byl o několik řádů vyšší, tvrdí ESA. Lidská společnost by utrpěla vážné škody.

Kontrola kosmických trosek

Satelitní operátoři na celém světě, kteří řídí telekomunikační, meteorologické, navigační či přenosové družice, dnes soustřeďují své úsilí na kontrolu kosmických trosek. Základním cílem je zabránit kaskádě samovolných kolizí v příštích několika desetiletích.

ESA uvádí, že si stanovila za strategický cíl vývoj techniky a postupů aktivního odstraňování trosek. Nová iniciativa nazvaná Čistý vesmír zahrnuje vyspělou techniku schopnou přiblížit se k cíli, zmocnit se ho a dostat ho z oběžné dráhy. Možnost realizace takové mise se prý už zkoumá.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.