Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pohyb ledovců se zpomalil, ale je stále vyšší než před pěti lety

Ledovec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovec - ilustrační foto. | foto: Reuters

KODAŇ Rychlost pohybu a tání grónských ledovců se před pěti lety náhle a bez varování výrazně zvýšila. Prognózy, že se toto tempo bude ještě zvyšovat, se nepotvrdily. Vědci však doposud neznají přesné příčiny tohoto procesu.

Grónský ledovec Helheim během několika posledních let téměř zdvojnásobil svoji rychlost, v roce 2005 dosáhl svého dosavadního rychlostního maxima s 30 metry za den.

Podobná situace byla pozorována i u dalších ledovců. Došlo k vědecké debatě, zda je tato obrovská zásobárna zmrzlé vody ohrožena zánikem. Uplynulo pět let a vědci mají několik dobrých zpráv, ale také mnoho nejistoty, napsala agentura AP.

"Vypadá to, že tak velkou rychlost měly ledovce jen po krátkou dobu, i když se zatím ještě žádný z ledovců nevrátil ke své ´normální´ rychlosti," konstatoval glaciolog Gordon Hamilton.

Ledovec - ilustrační foto.

Podle Hamiltonových měření se ledovec Helheim pohybuje 10,5 kilometru za rok, což je o něco méně než v roce 2005, ale stále o 50 procent více než byla jeho původní rychlost.

Porozumět tomu, proč se rychlost grónských ledovců v první polovině tohoto desetiletí tak výrazně zvýšila, je zásadní pro zodpovězení otázky, jak rychle mohou mořské hladiny stoupnout kvůli oteplování zeměkoule.

Vědci říkají, že ledová pokrývka Grónska, která je silná tři kilometry a má rozlohu téměř jako Mexiko, ztrácí táním asi 200 milionů kubických metrů ledu za rok, což pro srovnání představuje asi 80.000 plných plaveckých bazénů.

Vědci stále ještě přesně nevědí, co přispělo k zvýšení pohybu ledovců a jakou roli v tomto procesu hraje člověk. Nejčastější názor je, že původcem není teplejší vzduch, ale teplejší oceán.

V červenci byly vody světového oceánu nejteplejší za posledních téměř 130 let, kdy se teplota vody sleduje.

Ledovec - ilustrační foto.

Meteorologové soudí, že pravděpodobně najednou spolupůsobí několik faktorů, včetně globálního oteplování a náhlých výkyvů počasí.

Zpráva z roku 2007 předpovídá během tohoto století zvýšení mořské hladiny o 20 až 60 centimetrů. Mnoho vědců se však domnívá, že se tyto hodnoty ještě zdvojnásobí. Nikdo však nemůže s jistotou říci, jak to bude za 100 či 1000 let.

"Je to nepříjemné, že zatím víme tak málo. Neodhadneme, co se stane, dokud k tomu nedojde," uzavírá americký glaciolog Ian Howat.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!