Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pokus, který zavedl vědce těsně k počátkům vesmíru

Srážka dvou paprsků z iontů olova   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážka dvou paprsků z iontů olova | foto: CERN

Poprvé v historii napodobili vědci podmínky, jaké panovaly krátce po vzniku vesmíru. V březnu začal ve velkém urychlovači částic (LHC) pokus, který poskytl data pro pochopení podstaty hmoty a vzniku vesmíru.

LHC je umístěn nedaleko Ženevy ve 27 kilometrů dlouhém prstencovém tunelu v hloubce asi 100 metrů. Zařízení v hodnotě tří miliard eur se poprvé rozběhlo v srpnu 2008, ale kvůli technické závadě pak více než rok stálo.

LHC umožňuje studovat úplné počátky vesmíru. Ten podle současných teorií prošel po velkém třesku obdobím, kdy hmota připomínala extrémně horkou a hustou "polévku", zvanou kvark-gluonové plazma. Jak vesmír chladl, začaly kvarky vytvářet protony a neutrony.

Další objevy a události v roce 2010 ve vědě

V urychlovači lze srážkami velmi těžkých iontů jader olova oto plazma znovu vytvořit. Při kolizích vznikne teplota více než stotisíckrát vyšší než v nitru Slunce.

"Za takových podmínek se kvarky opět na okamžik uvolní a prvopočáteční ‚polévku‘ bude možné studovat s pomocí detektorů. Získáme poznatky o základních vlastnostech částic i o tom, jak se skládají dohromady, když vytvářejí hmotu," přibližuje Václav Vrba z Fyzikálního ústavu AV ČR, jehož tým se pokusů účastní.

Každá ze srážek nejmenších částeček hmoty vytvoří i "malý velký třesk" poskytující údaje, které budou vědci analyzovat v příštích letech. Vysokorychlostní srážky mají podle plánů nepřetržitě pokračovat 18 až 24 měsíců s výjimkou údajně krátké technické odstávky na konci tohoto roku.

Rok 2010 v obrazech

Obří urychlovač částic pomůže poodhalit rovněž tajemství takzvané temné či skryté hmoty, tedy neviditelné substance, která údajně tvoří asi čtvrtinu vesmíru. Odborníci se domnívají, že dosud známe jen pět procent vesmíru, neviditelný zbytek pak tvoří temná hmota a ze sedmdesáti procent temná energie.

Rekordní teplota
V listopadu se ve velkém urychlovači částic podařilo stanovit nový teplotní rekord. Srážkami jader atomu olova fyzikové vytvořili kvark-gluonové plazma o teplotě deset miliard stupňů Celsia.

Podle vyjádření Evropské organizace pro jaderný výzkum vědci dosáhli nejvyšší teploty a hustoty této hmoty.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!