20. října 2018 6:08 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Pomáhá tělu při dehydrataci alkoholem či kávou souběžné pití vody?

Káva - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační | foto: Shutterstock

Nápoje s diuretickým účinkem zbavují lidský organizmus vody. Stačí jen zvýšit příjem tekutin nebo je celý proces složitější? Na otázku odpověděla Mgr. Zuzana Schierová z Hrdličkova muzeua člověka Přírodovědecké fakulty UK.

Lidskými ledvinami proteče asi 1200 ml krve za minutu, z tohoto množství přibližně polovina připadá na krevní plazmu. Z celkového množství plazmy je 20 % přefiltrováno v Bowmanově váčku a vzniká primární filtrát (128 ml/min tj. 180 l/24 hod). Vlastní proces hospodaření s tekutinami probíhá v dalším úseku nefronu – Henleově kličce, kde je voda zpětně vstřebávána. Množství zpětné resorpce je řízeno antidiuretickým hormonem (ADH), který se tvoří v hypotalamu. Kofein a alkohol snižují produkci ADH a tím dochází k omezení zpětné resorpce vody.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Studie zkoumající vliv alkoholu na diurézu prokázaly, že etanol výrazně zvyšuje diurézu 1-2 hodiny po požití. Studie byla provedena na skupině zdravých mužů, u kterých se při podání 0,85g etanolu/kg hmotnosti zvýšila diuréza z 60 ml/h na 373 ml/h. Experimenty s kofeinovými nápoji na rozdíl od předchozích nepotvrdily, že by příjem kofeinových nápojů měl vliv na diurézu a celkovou hydrataci organizmu (Killer, 2014). Výsledky studie poukázaly pouze na zvýšení exkrece sodíkových jontů (Na+) a v ostatních sledovaných faktorech (objem moči, hematologické markery aj.) nebyly zjištěny signifikantní rozdíly. Této studie se zúčastnili jedinci, kteří byli pravidelnými konzumenty kávy a pravděpodobně bychom mohli očekávat odlišné výsledky u lidí, jejichž organizmus není zvyklý na pravidelný příjem kofeinu.

Odpověď na položený dotaz můžeme tedy formulovat takto: pokud požijeme diuretický nápoj (alkohol) nedojde ke zrychlení filtrace krve v ledvinách, ale ke snížení zpětného vstřebávání. Tekutiny dodané do organismu tak mohou napomoci k jeho rehydrataci. Zvýšení diurézy trvá 1 - 2 hodiny po požití alkoholu a aby rehydratace byla účinná, musíme zohlednit podíl ethanolu v nápoji. Z výše uvedených studií rovněž vyplývá, že rozumná konzumace kávy nebude mít vliv na hydrataci organizmu.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.