Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Pomáhá tělu při dehydrataci alkoholem či kávou souběžné pití vody?

Věda

  6:08
Nápoje s diuretickým účinkem zbavují lidský organizmus vody. Stačí jen zvýšit příjem tekutin nebo je celý proces složitější? Na otázku odpověděla Mgr. Zuzana Schierová z Hrdličkova muzeua člověka Přírodovědecké fakulty UK.

Káva - ilustrační foto: Shutterstock

Lidskými ledvinami proteče asi 1200 ml krve za minutu, z tohoto množství přibližně polovina připadá na krevní plazmu. Z celkového množství plazmy je 20 % přefiltrováno v Bowmanově váčku a vzniká primární filtrát (128 ml/min tj. 180 l/24 hod). Vlastní proces hospodaření s tekutinami probíhá v dalším úseku nefronu – Henleově kličce, kde je voda zpětně vstřebávána. Množství zpětné resorpce je řízeno antidiuretickým hormonem (ADH), který se tvoří v hypotalamu. Kofein a alkohol snižují produkci ADH a tím dochází k omezení zpětné resorpce vody.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Studie zkoumající vliv alkoholu na diurézu prokázaly, že etanol výrazně zvyšuje diurézu 1-2 hodiny po požití. Studie byla provedena na skupině zdravých mužů, u kterých se při podání 0,85g etanolu/kg hmotnosti zvýšila diuréza z 60 ml/h na 373 ml/h. Experimenty s kofeinovými nápoji na rozdíl od předchozích nepotvrdily, že by příjem kofeinových nápojů měl vliv na diurézu a celkovou hydrataci organizmu (Killer, 2014). Výsledky studie poukázaly pouze na zvýšení exkrece sodíkových jontů (Na+) a v ostatních sledovaných faktorech (objem moči, hematologické markery aj.) nebyly zjištěny signifikantní rozdíly. Této studie se zúčastnili jedinci, kteří byli pravidelnými konzumenty kávy a pravděpodobně bychom mohli očekávat odlišné výsledky u lidí, jejichž organizmus není zvyklý na pravidelný příjem kofeinu.

Odpověď na položený dotaz můžeme tedy formulovat takto: pokud požijeme diuretický nápoj (alkohol) nedojde ke zrychlení filtrace krve v ledvinách, ale ke snížení zpětného vstřebávání. Tekutiny dodané do organismu tak mohou napomoci k jeho rehydrataci. Zvýšení diurézy trvá 1 - 2 hodiny po požití alkoholu a aby rehydratace byla účinná, musíme zohlednit podíl ethanolu v nápoji. Z výše uvedených studií rovněž vyplývá, že rozumná konzumace kávy nebude mít vliv na hydrataci organizmu.

Autor: