Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pomalé spermie, znak věrnosti

šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šimpanz | foto: ČTK

PRAHA Rychlost kilometr za pět hodin by vyrazila dech jen šnekům. Pro lidskou spermii poháněnou bičíkem je 200 metrů v hodině celkem úctyhodný výkon, ovšem proti šimpanzům je to žalostně málo. Co to na nás prozrazuje?

Tým vědců vedený Jaclyn Nascimentovou z University of California porovnával rychlost spermií člověka s rychlostí, jakou se pohybují samčí pohlavní buňky našich nejbližších zvířecích příbuzných. Výsledky zveřejněné v časopise Journal of the Royal Society Interface hovoří jasně: čím promiskuitnější život primáti vedou, tím rychlejší mají spermie.

Spermie člověka porovnávala Nascimentová se spermiemi šimpanzů, makaků a goril. První dva druhy žijí ve skupinách, v nichž o přízeň samic soupeří najednou hned několik dospělých samců. Říjná samice se s nimi může spářit během jediné hodiny. Na druhé straně stojí gorily. Jejich tlupě tvořené dospělými samicemi a nedospělými potomky vládne jediný dospělý samec. Vůdce gorilí tlupy má na páření monopol. Člověk je svým chováním stavěn do pozice kamsi mezi promiskuitní šimpanze a „věrné“ gorily. Tomu odpovídá i rychlost pohybu spermií.

Samčí pohlavní buňky makaků a šimpanzů se řítí rychlostí kolem 700 metrů za hodinu. Jaclyn Nascimentová se domnívá, že jde o evoluční adaptaci na závody mezi spermiemi jednotlivých samců. U šimpanzů a makaků se v těle samice ocitají společně spermie hned několika potenciálních otců. Vajíčko ale oplodní jen ta, která se dostane k vajíčku jako první. Pro šimpanze i makaky je proto důležité, aby se jejich spermie pohybovaly co nejrychleji. Gorilí samec nemá žádné konkurenty a jeho spermie nepotřebují spěchat. Pohybují se ještě pomaleji než spermie člověka. Za hodinu jsou s to urazit asi 100 metrů.

Podobným výsledkem končilo i měření síly. Vědci zachytili jednotlivé buňky paprskem laseru. Znali tak velmi přesně sílu, která spermii drží na místě. Postupně tah laseru snižovali a čekali na okamžik, kdy se pohlavní buňka z laserového sevření vymanila. Zjistili tak, že lidská spermie vyvine sílu pěti pikonewtonů, přičemž gorilí utáhne dvaapůlkrát méně. Naopak spermie makaka a šimpanze vyvinou sílu až desetkrát větší.

 Rychlost pohybu a síla, jakou se spermie tlačí vpřed, jsou dány výkonem „buněčných motorů“ uvádějících do kmitavého pohybu bičík spermie. Některé chemikálie, například lék proti impotenci Viagra, aktivní složky marihuany nebo kofein, rychlost pohybu lidských spermií zvyšují. Spermie „překračující povolenou rychlost“ však nejsou při oplození výkonnější. Naopak, příliš rychlé spermie bývají defektní a můžou být příčinou neplodnosti.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...