Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pomsta dopovaných krav

Krávy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krávy. | foto: Reprofoto

PRAHA Častá konzumace hovězího zřejmě v USA způsobila u další generace nižší plodnost. Synové Američanek konzumujících během těhotenství velké porce hovězího masa mohou mít narušenou plodnost. K tomuto závěru došel tým americké lékařky Shanny Swanové z newyorského Rochester Medical Center.

Swanová vyšetřila plodnost 387 mužů narozených v letech 1949 až 1983 a zároveň prověřila jídelníček jejich matek během těhotenství. Synové žen, které si pochutnávaly na hovězím častěji než sedmkrát do týdne, měli v průměru o čtvrtinu sníženou koncentraci spermií. Mnohým klesla koncentrace spermií pod 20 milionů na mililitr, což je hodnota považovaná Světovou zdravotnickou organizací za hranici pro sníženou plodnost. Ženy, které se zdržely během těhotenství hovězího aspoň jeden den v týdnu, přivedly na svět chlapce se sníženou plodností jen v šesti případech ze sta. Synové extrémních milovnic hovězího trpěli sníženou plodností v 16 % případů a mnozí měli problémy s početím vlastních potomků. Konzumace hovězího samotnými muži se na jejich plodnosti nijak neprojevila.

Lék pro spermie neplodných kuřáků

Nikotin narušuje povrch pohlavních buněk a poškozuje molekuly, jejichž prostřednictvím se spermie váže na vajíčko. Spermie kuřáků proto nedokážou „zakotvit“ na vajíčku a pravděpodobnost, že dojde k oplodnění, významně klesá. „Nejlepší řešení je přestat kouřit a počkat, až se tělo zbaví nikotinu a dalších látek,“ doporučuje kuřákům toužícím po potomkovi Lani Burkmanová z University of Buffalo.

Těm, kteří se nedokážou závislosti na tabáku zbavit, nabízí pomoc nový preparát AM-1346. Tato molekula svou strukturou připomíná tzv. endogenní kanabinoidy, jež se tvoří v lidském mozku a mají podobné účinky jako marihuana. Díky AM-1346 schopost spermií oplodnit vajíčko stoupá až na trojnásobek. Je zajímavé, že na spermie nekuřáků má tento lék přesně opačný účinek. Schopnost oplodnit vajíčko průkazně snižuje.

Ve studii zveřejněné v lékařském časopise Human Reproduction přičítá Swanová sníženou plodnost hormonům, které se v USA používají při výkrmu skotu, případně pesticidům obsaženým v krmivu.

Chovatelé ve Spojených státech zvyšují růstové schopnosti dobytka anabolickými steroidy od padesátých let. Hojně používaný hormon dietylstilbestrol byl sice v roce 1979 zákázán, ale povolení dostaly další hormony, jako je estradiol, testosteron, progesteron, trenbolonacetát nebo melengestrol. Zbytky těchto hormonů zůstávají v mase zvířat i po jeho kuchyňské úpravě. V těle nastávajících matek se mohou hormony či jejich metabolity dostat z masa do těla plodu a u chlapců poznamenat vývoj varlat „Musím zdůraznit, že všechny matky v naší studii byly Američanky, zjištění tedy nemusí platit pro ženy v jiných zemích, kde je skot vykrmován bez steroidů,“ zdůraznila Swanová. Evropská unie zakázala používání hormonů ve výkrmu zvířat v roce 1988. Swanová by proto ráda prověřila plodnost synů, kteří se narodili po tomto roce.

Mnozí odborníci nepovažují studii za průkaznou. Poukazují na poměrně malý počet vyšetřených mužů a netají se pochybnostmi o tom, zda lze s odstupem 25 či 30 let přesně určit, jak často ženy konzumovaly hovězí maso během těhotenství. Swanová sama připouští, že i kdyby se její zjištění potvrdila, nevysvětlovala by konzumace hovězího všechny pozorované případy poklesu plodnosti u mužů. Například v Dánsku studie uvádějí soustavný pokles počtu spermií u tamějších mužů, i když tam využívání anabolických steroidů ve výkrmu skotu nikdy nedosáhlo většího rozšíření. Podobně je na tom i Česká republika. V bývalém Československu se s anabolickými steroidy ve výkrmu skotu krátce experimentovalo počátkem osmdesátých let. Do praxe však nikdy zavedeny nebyly.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...