Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pomsta je pro muže sladší

PRAHA Vědci patrně zachytili mozkovou aktivitu doprovázející škodolibé zadostiučinění, které cítíme, když trpí člověk, jehož pokládáme za nečestného. A zjistili přitom, že muži umějí odpouštět mnohem méně než ženy.

Při výzkumu, jehož výsledky nyní zveřejnil časopis Nature, nechali badatelé (jako už tolikrát) své pokusné osoby hrát společenskou hru o „peníze“. Jejich protihráče instruovali, aby hráli buď soustavně „čistě“, nebo „špinavě“.

Tým vedený Taniou Singerovou z londýnské University College poté pokusné osoby nutil přihlížet utrpení protihráčů, kteří dostávali elektrické šoky. 

V případě, že na „elektrickém křesle“ seděl čestný hráč, reagoval mozek většiny pokusných osob na šok druhého člověka podobně jako na šok prodělaný jím samým. Tato schopnost „vžít se do kůže“ druhého se vším všudy je patrně základem soucitu. 

Mozky účastníků ale reagovaly jinak na utrpení nečestných hráčů. Měření prokázala, že v takové situaci byli lidé méně soucitní: a podstatně méně empatie prokazovali muži. 

Údaje dokonce naznačují, že ti utrpení „asociálních“ jedinců naopak sledovali s jistou dávkou zadostiučinění. Aktivovaly se u nich totiž oblasti mozkové kůry, které souvisí s odměňováním. patrně šlo o pocit „spravedlivé pomsty“.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Výzkum vakcíny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Výzkum vakcíny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Výzkum vakcíny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....