Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pomsta je pro muže sladší

PRAHA Vědci patrně zachytili mozkovou aktivitu doprovázející škodolibé zadostiučinění, které cítíme, když trpí člověk, jehož pokládáme za nečestného. A zjistili přitom, že muži umějí odpouštět mnohem méně než ženy.

Při výzkumu, jehož výsledky nyní zveřejnil časopis Nature, nechali badatelé (jako už tolikrát) své pokusné osoby hrát společenskou hru o „peníze“. Jejich protihráče instruovali, aby hráli buď soustavně „čistě“, nebo „špinavě“.

Tým vedený Taniou Singerovou z londýnské University College poté pokusné osoby nutil přihlížet utrpení protihráčů, kteří dostávali elektrické šoky. 

V případě, že na „elektrickém křesle“ seděl čestný hráč, reagoval mozek většiny pokusných osob na šok druhého člověka podobně jako na šok prodělaný jím samým. Tato schopnost „vžít se do kůže“ druhého se vším všudy je patrně základem soucitu. 

Mozky účastníků ale reagovaly jinak na utrpení nečestných hráčů. Měření prokázala, že v takové situaci byli lidé méně soucitní: a podstatně méně empatie prokazovali muži. 

Údaje dokonce naznačují, že ti utrpení „asociálních“ jedinců naopak sledovali s jistou dávkou zadostiučinění. Aktivovaly se u nich totiž oblasti mozkové kůry, které souvisí s odměňováním. patrně šlo o pocit „spravedlivé pomsty“.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!