Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Za 30 let se populace ptáků v Evropě zmenšila o půl miliardy

Krmítko v zimě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krmítko v zimě | foto: MAFRALidovky.cz

PRAHA Zhruba o pětinu se za 30 let zmenšila populace běžných ptačích druhů v Evropě. Vyplývá to ze studie, na níž se podíleli i čeští odborníci, zveřejněné v odborném časopise Ecology Letters.

„Ptáci přitom hubí škůdce či roznášejí semena, takže výrazný úbytek jedinců nejběžnějších druhů může podle studie značně uškodit lidem,“ oznámil to Petr Voříšek z České společnosti ornitologické (ČSO).

Studie Univerzity v Exeteru v Anglii, britské Královské společnosti pro ochranu ptáků a programu Evropského monitoringu běžných druhů ptáků koordinovaného ČSO sledovala 144 ptačích druhů z 25 zemí Evropy. Od roku 1980 do roku 2009 se původní více než dvoumiliardová populace těchto druhů zmenšila podle vědců o 421 milionů, tedy přibližně 20 procent.

„Asi 90 procent ztrát představuje jen 36 nejběžnějších široce rozšířených druhů, jako jsou například vrabec domácí, skřivan polní, koroptev polní nebo špaček obecný. To zdůrazňuje potřebu zastavit celokontinentální pokles stavů druhů volné krajiny,“ uvedl Voříšek.

ČTĚTE TAKÉ:

„Úbytek těch nejběžnějších ptáků je alarmující, neboť toto je skupina, z níž má člověk největší prospěch. Je stále zřejmější, že soužití člověka s přírodou a volně žijícími tvory je základním předpokladem kvality lidského života. Výrazný úbytek běžných ptačích druhů může mít pro člověka zničující následky,“ sdělil Richard Inger z Univerzity v Exeteru, jeden z autorů publikace. Ptáci třeba snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní „hygienická služba“.

Vzácné druhy

Naopak vzácnějších druhů ptáků chráněných směrnicemi Evropské unie, jako je například čáp bílý nebo moták pochop, přibývá. „Dosavadní ochranářské úsilí se soustřeďuje na vzácné druhy, avšak tato nová studie ukazuje, že ochranáři by se měli zaměřit též na běžné druhy ptáků, třeba na ty, které jsou vázány na zemědělskou krajinu,“ uvedl Voříšek. Jednou z možností, jak pomoci zastavit úbytek běžných ptáků, je podle něj třeba ochrana zeleně ve městech a programy zaměřené na zemědělské oblasti.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTOVACÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč