Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Posádka Endeavouru potřetí vystoupila do kosmu

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Potřetí během posledních šesti dní vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu. Američané Andrew Feustel a Michael Fincke během téměř sedmi hodin úspěšně dokončili všechny stanovené úkoly, mimo jiné rozšířili kapacitu rozvodné elektrické sítě Mezinárodní vesmírné stanice ISS a zvětšili operační dosah jejího robotického ramene.

Každý z uplynulé trojice výstupů ale doprovázely drobné komplikace. První servisní směnu americká vesmírná agentura NASA kvůli vadnému měřicímu čidlu oxidu uhličitého zkrátila a během druhého výstupu se kosmonauti potýkali s náhodně vyskakujícími šrouby z krytu jednoho z kloubů u solárních panelů.

Čtěte více o startu raketoplánu

Feustela potrápilo slzení oka, což je ve stavu beztíže problematické, protože "slzy jednoduše nestékají". "V pravém oku mě to bodá jako blázen," prohlásil Feustel krátce poté, co se mu cosi dostalo do oka. Kvůli podráždění mu oko velmi slzelo. Nakonec se mu podařilo "podrbat se" o popruh v helmě, což mu prý velmi pomohlo.

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu

Dvojice do vesmíru vystoupila v 07:46 SELČ a zpět přechodovou komorou prošla ve 14:37 SELČ. Výstup předcházelo speciální cvičení. Většinou totiž astronauti noc před výstupem tráví v kyslíkové komoře, aby se snížil obsah dusíku v jejich krvi. Feustel s Finckem měli stejného efektu dosáhnout pomocí padesátiminutového cvičení ve skafandrech, po kterém následoval stejně dlouhý odpočinkem.

Jedním z cílů dvojice zkušených astronautů bylo namontovat na ruskou část orbitálního komplexu kabely, které do něj přivedou více energie. Rovněž prodloužili dosah robotické paže na vesmírné stanici a dokončili instalaci bezdrátových antén, která musela být minulý pátek předčasně ukončena kvůli problémům s čidlem oxidu uhličitého v obleku jednoho z astronautů.

Pro Feustela byl výstup do volného prostoru šestým a pro Finckeho již osmým. Astronauty z Endeavouru čeká ještě jedna pracovní směná ve volném vesmíru, než se jejich raketoplán vydá na svou poslední cestu na Zemi, kde by měl přistát 1. června.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!