Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Posádka ISS stále řeší problém na chladícím systému

Ilustrační foto Mezinárodní vesmírné stanice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto Mezinárodní vesmírné stanice | foto: NASA/AP

WASHINGTON Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se potýká s výpadkem částečně nově instalovaného chladícího systému. Problém musí být podle agentury AFP během několika dnů vyřešen, jinak hrozí přehřívání stanice. To by mělo za následek vypnutí nejméně poloviny elektronických zařízení.

Mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír dnes odmítla informace ruských médií, že se problém týká zásobování orbitálního komplexu kyslíkem.

Astronauti bojují se zaseknutým ventilem na chladícím systému. Závada se objevila v úterý po nainstalování nového čpavkového zásobníku. Porouchaný ventil do systému propouští dusík, který má vytvářet tlak na čpavkovou chladící směs.

Letoví kontroloři se dnes dvakrát pokusili záklopku otevřít na dálku, ale marně. NASA nyní zvažuje další postup. Zatím je chlazení stanice v pořádku, ale během několika dnů bude třeba buď otevřít ventil, nebo vyměnit celou dusíkovou jednotku.

Podle AFP experti z řídícího střediska v Houstonu nevylučují další výstup dvou astronautů do volného prostoru, aby vadnou součástku odstranili.

Astronauti Rick Mastracchio a Clay Anderson z raketoplánu Discovery teprve v úterý dokončili instalaci nové amoniakové nádrže, což byl hlavní cíl mise raketoplánu s třemi výstupy do kosmického prostoru.

Na orbitálním komplexu nyní kromě stálé šestičlenné posádky pobývá sedm astronautů z raketoplánu Discovery, který má na ISS kotvit do soboty.

Raketoplán by měl přistát v pondělí na Mysu Canaveral na Floridě.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!