Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velký bariérový útes poškodili už kolonisté z Evropy

Velký bariérový útes  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes | foto: ČTK

LONDÝN Poškozování Velkého bariérového útesu začalo již v 19. století evropskými kolonisty. Do moře se již tehdy dostávaly usazeniny a hnojiva v důsledku zemědělské činnosti, což poškodilo korály, které tak obtížněji odolávaly bouřím a jiným nebezpečným přírodním vlivům.

K tomuto závěru dospěli podle agentury DPA australští vědci. Tým z Queenslandské univerzity prováděl výzkum na několika místech v okolí ostrova Pelorus. Ostrov se nachází uprostřed Velkého bariérového útesu a v blízkosti australské pevniny. Experti zjišťovali druhovou skladbu a stáří uhynulých a dosud žijících korálů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolonizátoři se na pobřeží australského Queenslandu usadili kolem roku 1870. "Archiv korálů" ale podle DPA sahal až do 3. století. Výzkum ukázal, že útes do začátku 20. století tvořily především korály z rodu Acropora (větevník). Na uhynulých korálech bylo patrné, že byly mohutněji rozvětvené a měly silné větve.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes

Mladší a dosud žijící exempláře měly větve slabší a větvoví ne tak husté, jak je typické pro rané vývojové fáze po jakémkoli narušení útesu. Vědci své závěry zveřejnili v odborném časopise Proceedings B britské Královské společnosti. Výzkum také ukázal, že mezi lety 1920 a 1955 velké množství korálů Acropora odumřelo.

Ve stejném období se vyskytlo několik tropických bouří a četné teplotní výchylky. Vědci se domnívají, že rostoucí podíl nánosů půdy nebo hnojiv ze zemědělské činnosti organismy dlouhodobě zatěžoval a korály tak zeslábly. Změny prý nastaly ještě předtím, než experti v 80. letech začali útes nepřetržitě sledovat.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.