Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velký bariérový útes poškodili už kolonisté z Evropy

Velký bariérový útes  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes | foto: ČTK

LONDÝN Poškozování Velkého bariérového útesu začalo již v 19. století evropskými kolonisty. Do moře se již tehdy dostávaly usazeniny a hnojiva v důsledku zemědělské činnosti, což poškodilo korály, které tak obtížněji odolávaly bouřím a jiným nebezpečným přírodním vlivům.

K tomuto závěru dospěli podle agentury DPA australští vědci. Tým z Queenslandské univerzity prováděl výzkum na několika místech v okolí ostrova Pelorus. Ostrov se nachází uprostřed Velkého bariérového útesu a v blízkosti australské pevniny. Experti zjišťovali druhovou skladbu a stáří uhynulých a dosud žijících korálů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolonizátoři se na pobřeží australského Queenslandu usadili kolem roku 1870. "Archiv korálů" ale podle DPA sahal až do 3. století. Výzkum ukázal, že útes do začátku 20. století tvořily především korály z rodu Acropora (větevník). Na uhynulých korálech bylo patrné, že byly mohutněji rozvětvené a měly silné větve.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes

Mladší a dosud žijící exempláře měly větve slabší a větvoví ne tak husté, jak je typické pro rané vývojové fáze po jakémkoli narušení útesu. Vědci své závěry zveřejnili v odborném časopise Proceedings B britské Královské společnosti. Výzkum také ukázal, že mezi lety 1920 a 1955 velké množství korálů Acropora odumřelo.

Ve stejném období se vyskytlo několik tropických bouří a četné teplotní výchylky. Vědci se domnívají, že rostoucí podíl nánosů půdy nebo hnojiv ze zemědělské činnosti organismy dlouhodobě zatěžoval a korály tak zeslábly. Změny prý nastaly ještě předtím, než experti v 80. letech začali útes nepřetržitě sledovat.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč