13. října 2011 11:11 Lidovky.cz > Relax > Věda

Povinná maturita z cizího jazyka se znovu odkládá

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Středoškolští studenti asi budou muset povinně maturovat z cizího jazyka až v roce 2013. Roční odklad ve čtvrtek schválil Senát v rámci poslanecké novely školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Předlohu navzdory kritice přípravy maturit podpořila opozice kvůli tomu, aby maturanti už znali pravidla zkoušky z dospělosti pro příští rok.

"My v podstatě nemáme jinou možnost, než to nějak pustit," uvedl před hlasováním senátor a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek, který se v minulosti pokoušel projekt státních maturit zastavit; podle něj byly nepřipravené a předražené.

ČTĚTE TAKÉ:

Maturanti si budou moci podle novely ještě příští rok vybrat ve druhém povinném předmětu mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí povinný předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou má být také zaveden až ve školním roce 2012/2013.

Odklad prospěje studentům technickým středním školám, kde možnost zvolit si matematiku místo cizího jazyka prý byla pro řadu studentů východiskem, jak zkoušku dospělosti zvládnout.

"Podle výsledků letošní státní maturity nejsou nyní studenti středních odborných škol a učilišť připraveni v cizím jazyce tak, aby zkoušku úspěšně složili," uvedla předkladatelka novely Jana Drastichová (VV). Maturitní zkoušku z cizího jazyka by podle ní nezvládlo v příštím roce až 24 procent studentů. V případě středních odborných škol a učilišť by to by to byl každý třetí maturant, dodala.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz