Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Povinná maturita z matematiky změní styl výuky. Propadne možná polovina studentů

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Obávanou povinnou maturitu z matematiky spustí ministerstvo školství za pět let. Podle ministryně Kateřiny Valachové je to dostatečně dlouhá doba na to, aby v roce 2021 zasedli středoškoláci k maturitnímu testu z matematiky připravení. „Čas do zavedení povinné matematiky využijeme tak, aby tento předmět nebyl strašákem,“ uvedla.

Doufejme, že se to podaří i přesto, že s konkrétními metodickými postupy zatím ministerstvo nepřišlo. Pokud by totiž budoucí maturanti zůstali připravení stejně špatně, jako byli ti předešlí, skončila by poměrně velká část z nich bez platného maturitního vysvědčení, a tedy bez dokončeného středoškolského vzdělání.

Pro srovnání: v loňském školním roce neuspěla u maturity z matematiky v prvním zkušebním termínu téměř čtvrtina maturantů, na podzim pohořely dokonce dvě třetiny. Matematiku si přitom zvolili pouze ti, kteří si v ní relativně věřili. Ostatní maturovali z cizího jazyka. Takovou možnost už ale dnešní osmáci mít nebudou. Stanou se prvním, pokusným ročníkem, který se bude muset s nepopulární povinnou matematikou vyrovnat. Výjimku budou mít jen studenti některých typů středních škol, jako jsou třeba konzervatoře.

Obavy, jak si s novou situací poradí, mají nejen studenti, ale také oslovení ředitelé gymnázií. „Kvůli strachu z matematiky teď začnou studenti zanedbávat ostatní předměty, v nichž by se třeba mohli rozvíjet smysluplněji a úspěšněji,“ říká například ředitel pražského gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Přestože jeho škola patří k prestižním gymnáziím s tradičně nejvyšší úspěšností u státních maturit, nepovažují jeho studenti matematiku za úplně triviální. Někteří prý skončili s trojkami i přesto, že si tento předmět dobrovolně vybrali a ke zkoušce se poctivě připravovali.

Studenti

Jak budou asi vypadat statistiky neúspěšnosti, bude-li muset matematikou projít úplně každý, tedy i ten, kdo se na to ani trochu necítí? Podle odhadu Tomáše Feřtka, odborného konzultanta společnosti EDUin, se neúspěšnost u maturit po zavedení povinné matematiky výrazně zvýší – v prvním kole propadne z některého ze tří povinných předmětů zhruba polovina maturantů. „Jsou opravdu tak líní a nevzdělaní, jak se stále dokola říká, nebo je to spíš chyba systému? A změní se něco k lepšímu, budeme-li ještě přísnější?“ ptá se Feřtek.

„Nejhorší je, že povinná maturita z matematiky zabrání nutným změnám v její výuce, zakonzervuje současnou, ne zrovna dobrou praxi. Studenti budou matematiku i školu nenávidět ještě víc než dříve. Bez povinné zkoušky by šance na postupnou proměnu výuky byla. Teď se ale bude vyučovat tak, aby to odpovídalo požadavkům povinné maturity,“ říká didaktik Oldřich Botlík. Studenti se tak podle něj nenaučí vidět v matematice nástroj myšlení a uvažování o světě. „Osvojí si místo toho matematické pojmy a některé výpočetní postupy, stejně jako letopočty bitev. A po maturitě je zase stejně úspěšně zapomenou,“ dodává.

  • Proč je maturita z matematiky tak důležitá?
  • Kdo ji zvládne, a kdo ne?
  • A kteří studenti se jí budou moci vyhnout?


Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....