Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Povinný rok školky mohou děti strávit i doma nebo v přípravkách

Rodina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Povinný poslední ročník školky, jímž chce koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prodloužit povinnou školní docházku na deset let, bude moci dítě strávit také v přípravné třídě či vzděláváním doma.

Velké změny ve fungování školek to ale nejspíš nepřinese, podle senátora a kandidáta ČSSD na ministra školství Marcela Chládka totiž už nyní chodí do školek až 93 procent dětí příslušné věkové skupiny. Jaroslava Cardová z Asociace předškolní výchovy řekla, že to může pomoci znevýhodněným dětem, musí se ale navýšit kapacity školek.

V současnosti není poslední ročník mateřinky před nástupem do školy pro děti povinný, školky do něj ale musejí přijmout všechny děti, jejichž rodiče o to mají zájem. Roste navíc počet dětí s odkladem, které tak v posledním ročníku tráví dva roky. Kvůli tomu pak často přicházejí zkrátka mladší děti, pro něž školky nemají místo.

Nebude to velká změna, myslí si Cardová

"Nějaká velká změna by to nebyla, fakt je, že třeba by to mohlo prospět tam, kde je nějaké prostředí takové jak se říká sociokulturně znevýhodněné, kde prostě rodiče nemají zájem," myslí si Cardová.

Podle Chládka by se zavedení povinného ročníku školky mohlo dotknout až sedmi procent dětí příslušného věku, které do školky nechodí. "V sociálně vyloučených lokalitách na začátku školy narazí, zaostávají za ostatními dětmi a často jsou z hlavního vzdělávacího proudu vyloučeny," vysvětlil.

Předškolní rok má být bezplatný

Povinný předškolní rok vzdělávání má být nadále bezplatný a fungoval by na stejných principech jako povinná školní docházka. Když by rodiče dítě do školky neposílali, mohli by v krajním případě třeba přijít o dávky.

Chládek zároveň upozornil, že jako povinné předškolní vzdělávání by se kromě školky mohly uznávat i přípravné třídy zřizované některými základními školami nebo i domácí vzdělávání. Pokud by ale rodič vzdělával dítě sám, musel by splnit všechny podmínky, jaké jsou na tento typ vzdělávání kladeny.

"Ještě před zavedením se musí zvýšit kapacita školek," připomněl ale Chládek další bod koaliční smlouvy. Díky tomu mají vzniknout místa ve školkách i pro mladší děti. Letos bylo totiž odmítnuto 60.000 dětí. Navýšení kapacity chce nová vláda dosáhnout mimo jiné financováním z EU.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?