Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Novela ponechává studujícím matkám výhody studentek

Pracující matka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracující matka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Studující matky i otcové zřejmě nebudou platit za prodloužení studia na vysoké škole kvůli mateřské a rodičovské dovolené. Zůstat jim mají i studentské výhody. Počítá s tím poslanecká novela vysokoškolského zákona, kterou schválil Senát.

Nová pravidla, která by měla platit do měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů, nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

"Mateřství je hodnota, kterou je třeba podporovat," řekla senátorům k motivům pro předložení novely její spoluautorka a šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09). Norma má motivovat vysokoškolačky, aby se nebály mít v době studií děti a nebyly znevýhodněny proti matkám, které mají zaměstnání.

Matky při přerušení studia zůstanou studentkami

Doba přerušení studia by se podle novely po uznanou dobu rodičovství nezapočítávala do maximální možné délky studia. Pokud totiž kdokoli studuje o více než rok nad stanovenou dobu, musí si další prodloužení platit. Poplatky se přitom mohou pohybovat v řádu desetitisíců za semestr. Studující matky sice nyní mohou školu přerušit, ale ztrácejí tím status studentky a s tím spojené výhody.

Senátorka Eliška Wagnerová označila novelu za nevyváženou, neboť podobné úlevy nezaručuje studentům, kteří si musí studium prodloužit třeba kvůli úrazu. Ministerstva předloze vytýkala, že by tato změna zvýšila výdaje státního rozpočtu na sociální dávky a netýkala by se studentek středních a vyšších odborných škol, na což poukazovali i někteří další kritici předlohy. Putnová uvedla, že zvýšení výdajů rozpočtu by nebylo nijak enormní, neboť by se týkalo jen dětí matek do 26 let.

Studentka matka, která nikdy dřív nepracovala, nyní nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemůže si ani zvolit rychlost čerpání rodičovského příspěvku. Po dobu devíti měsíců má nárok na příspěvek 7600 korun a následně ve výši 3800 korun. V současné době na univerzitách studuje zhruba sedm studentek matek na tisíc vysokoškolaček.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...