Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pozor na cizí vetřelce, varují vědci. Škodlivé invazivní druhy se šíří napříč planetou

Asijský komár tygrovaný postupuje Evropou, ojediněle byl zaznamenán i na jižní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijský komár tygrovaný postupuje Evropou, ojediněle byl zaznamenán i na jižní... | foto: JAMES GATHANY

PRŮHONICE Kvůli masivnímu mezinárodnímu obchodu, změnám klimatu a využívání půdy se napříč planetou invazivně šíří nejrůznější rostliny a živočichové. Škodí místním obyvatelům, přírodě i ekonomice.

Vetřelci nejsou jen doménou vesmírných sci-fi, vyskytují se ve zcela pozemské podobě i na naší modré planetě. V poslední době jich dokonce přibylo tolik, že před jejich dalším šířením důrazně varují vědci napříč kontinenty. Řeč je o celosvětové hrozbě invazních nepůvodních druhů mikroorganismů, rostlin a živočichů, které byly úmyslně i neúmyslně zavlečeny lidmi do oblastí, v nichž se přirozeně nevyskytují. Mnozí z těchto vetřelců se v novém prostředí brzy začnou nekontrolovaně šířit, a tím působí značné škody.

Nikdo z nás by zcela jistě nestál o blízké setkání s původně asijskými komáry tygrovanými (Aedes albopictus), kteří přenášejí řadu nemocí včetně západonilské horečky a horečky dengue. Po světě, včetně Evropy, se šíří v důsledku mezinárodního obchodu s pneumatikami.

Berneška velká pochází se Severní Ameriky. Tento pták, který už v Česku...

Berneška velká pochází se Severní Ameriky. Tento pták, který už v Česku zdomácněl, působí škody hlavně zemědělcům.

S berneškami velkými (Branta canadensis) se v České republice můžeme setkat hlavně v zimě. V Evropě tito ptáci již zdomácněli, působí zde škody zemědělcům na obdělávané půdě, a tím i ekonomické ztráty. Často také představují riziko pro leteckou dopravu.

„S tím, jak rostou naše znalosti o invazních nepůvodních druzích, vidíme lépe i problémy, které biologické invaze způsobují. Hrozby, jež invaze představují pro přírodu, ekonomiku i zdraví, jsou velmi vážné a neustále sílí. Politici i veřejnost musí dát přednost krokům, které povedou k omezení biologických invazí a jejich dopadů,“ říká Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je hlavním autorem varovné studie zveřejněné v prestižním časopise Biological Reviews.

Vědci nárůst biologických invazí připisují zvyšujícímu se počtu a různorodosti cest, jimiž se mohou druhy šířit, a také rostoucímu objemu přepravy. Patří k nim například internetové obchody s neobvyklými domácími mazlíčky nebo transport druhů přes oceány na plovoucích ostrovech z plastového odpadu. Kromě mezinárodního obchodu sehrávají podstatnou roli také proměny klimatu a změny ve využívání krajiny.

V této souvislosti Pyšek dodává, že některé země, například Austrálie, Nový Zéland nebo Jihoafrická republika, již začaly téma šířících se predátorů považovat za jednu ze svých národních priorit, a proto investují do programů zaměřených na snižování negativních dopadů invazních druhů na ekosystém. Osvědčil se systém přísnějších kontrol na hranicích včetně využití rentgenů a cvičených psů. Novému Zélandu se díky této ostražitosti daří trvale snižovat objem rostlinných patogenních plísní, které by se rády usídlily na jeho ostrovech.

Na studii zveřejněné v časopise Biological Reviews se podílel mezinárodní tým složený z výzkumných pracovníků třinácti zemí Evropy, Afriky, Asie, Austrálie a Nového Zélandu, Severní a Jižní Ameriky. Uvádí se v ní, že se počet invazních druhů rapidně zvyšuje, po celém světě je jich v tuto chvíli zaznamenáno více než 18 000.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!