Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pozor na výchovu potomků. Děti přísných rodičů mají sklon k obezitě

Rodina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM Děti autoritativních a přísných rodičů mohou trpět některými poruchami, především obezitou. Uvádí to studie, v níž se analyzovaly formy výchovy u zhruba 37.000 kanadských dětí. "Rodiče by měli věnovat pozornost svému přístupu k dětem. Jestliže zacházejí se svými dětmi až moc přísně, mohou být jejich potomci vystaveni nebezpečí, že budou trpět obezitou," uvádí epidemioložka Lisa Kakinamiová z kanadské McGillovy univerzity v Montrealu.

Kakinamiová je spoluautorkou studie o vztahu mezi způsobem rodičovské výchovy a tendencí k obezitě u dětí od jejich narození do jedenácti let. Tato studie prokázala, že chování otce a matky hraje zásadní roli i na fyzické úrovni dítěte.

Ty děti, které žijí s velmi přísnými a autoritativními rodiči, jsou vystaveny většímu nebezpečí, že budou trpět nějakou chorobou, jako je obezita. A to o téměř 40 procent více než ty děti, které žijí v rodině, kde vládnou citové vztahy, uvádí studie, na kterou upozornil italský deník Corriere della Sera.

Vztahy mezi rodiči a dětmi

Kanadští vědci dospěli ke svým závěrům na základě analýzy údajů o vztazích mezi rodiči a dětmi. Sledovali více než 37.500 dětí ve věku od narození do jedenácti let. Zaměřili se hlavně na porovnávání těch dětí, jejichž rodiče zachovávali ve své výchově vyvážený vztah mezi citem a pravidly, k chování dětí zaujímali rozumný postoj, odměňovali je i trestali a dodržovali zdravý poměr mezi citem a přísností, a těch dětí, které vyrůstaly v rodinách, kde vládla přísná omezení a chybělo tam ovzduší citu a dialogu. Šlo tedy na jedné straně o rodiny, kde se k dětem přistupovalo s citem a porozuměním, ale rodiče byli také připraveni stanovit jim určité meze, na druhé straně to byly rodiny, kde vládla přísnost a málo citu.

Vědci potom srovnávali obě skupiny, přičemž měřili index tělesné hmotnosti (BMI) všech účastníků studie a porovnávali jejich rozdíly. Zjistili, že skupina dětí ve věku od dvou do pěti let, jejichž rodiče byli zařazeni do sféry velmi přísných, vykazovala o 30 procent vyšší riziko obezity než druhá skupina s méně přísnými rodiči. Ve skupině dětí ve věku od šesti do jedenácti let vzrostlo toto riziko na 37 procent.

Ve studii se záměrně pracovalo pouze s údaji o různém způsobu výchovy a a chování rodičů. Dětská obezita však závisí i na mnoha dalších faktorech, od výživy po genetickou výbavu přes rozsah fyzické aktivity a počet hodin strávených před televizí.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...