Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pozorování oblohy s astronomem. I to nabídne Akademie věd

Astronomický dětský tábor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronomický dětský tábor. | foto: ČTK

PRAHA V květnu a červnu se budou pro veřejnost pořádat ve vybraných ústavech Akademie věd ČR Jarní exkurze do světa vědy. Akce volně navazuje na největší tuzemský vědecký festival Týden vědy a techniky, který se s podtitulem Fascinace světem letos uskuteční mezi 1. až 15. listopadem. Informují o tom webové stránky AV ČR.

Zpřístupněna budou některá vědecká pracoviště v Praze, Brně, Dolních Dunajovicích, Ondřejově a vybrané geologické oblasti v Čechách.

Zájemci budou mít možnost například pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, přímo na vědeckých pracovištích navštívit mikrobiologické laboratoře, s biology a klimatology debatovat o globálních změnách nebo s archeology o jejich posledních objevech.

Den Země v observatoři

Ještě před jarními exkurzemi chystají astronomové na 21. dubna v rámci akce Den Země v observatoři v Ondřejově den otevřených dveří. Návštěvníci se budou moct zdarma podívat například na největší dalekohled v České republice, nebo za jasného počasí pozorovat Slunce v Západní kopuli historické hvězdárny a přenosným dalekohledem sluneční skvrny.

Na čtvrtek 25. dubna vědci připravují interaktivní Den Země v Geoparku areálu Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Zájemci o vědu zde mohou zkoumat široké spektrum hlavních horninových typů nebo modely geologických procesů.

Studenti si budou moct vyzkoušet i vlastní experimenty, například si vydupat své vlastní malé zemětřesení a hned ho zaznamenat.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz