Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Řízení evropské satelitní navigace přebírá Praha

Bývalá budova České konsolidační agentury, dnes Ministerstva financí a už brzy sídlo systému Galileo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá budova České konsolidační agentury, dnes Ministerstva financí a už brzy sídlo systému Galileo. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Praha se od čtvrtka stane centrem satelitní navigace v Evropě. Slavnostním otevřením ústředí evropské kosmické agentury pro program Galileo se završí šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Agentura začala s ostrým provozem v Holešovicích v pondělí.

Systém Galileo by měl být spuštěn v průběhu let 2014 a 2015. Zatím se na oběžné dráze nachází dva satelity, další dvě družice by měly přibýt začátkem října. Takovýchto komunikačních satelitů je pro spuštění systému potřeba 18. Celkově má mít systém 30 družic.

Přemístění centrály Galileo

O přemístění centrály GSA z Bruselu se Česko utkalo s 11 zeměmi, které o umístění centrály navigačního programu usilovaly. Největším konkurentem byl nizozemský Noordwijk, kde se nachází testovací centrum Evropské vesmírné agentury (ESA). Pro kandidaturu získalo Česko podporu 22 unijních zemí.

Centrála GSA má v Česku aktuálně 45 zaměstnanců, z nichž deset pochází z České republiky. Jejich hlavním úkolem je koordinace vzniku evropského vesmírného programu Galileo, který má být ekvivalentem známého amerického navigačního systému GPS (Global Positioning System).

Proti GPS má být evropský systém daleko přesnější. Má být schopen určovat polohu na celém světě s přesností na metry, zatímco GPS připouští odchylky kolem deseti metrů. Oba navigační systémy nebudou vůči sobě jen v konkurenčním vztahu. Budou se navzájem podporovat, takže uživatel v praxi nepozná, zda ho právě navádějí signály Galilea, nebo GPS.

Na slavnostní zahájení provozu centrály přijedou do Česka šéfové řady národních vesmírných agentur z různých zemí včetně Ruska a Číny, řekl vládní zmocněnec pro Galileo Karel Dobeš. Praha se tak stane místem setkání lidí, kteří v jednotlivých zemích řídí kosmické aktivity, se zástupci specializovaných firem. "To je podstata byznysu, který začínáme a můžeme být rádi, že se to povedlo do tohoto stádia dostat," uvedl Dobeš. Zároveň připomněl, že přítomnost takto významné evropské instituce v Česku je velkou příležitostí pro řadu tuzemských společností.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!