Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pralidé se naučili chodit ve větvích

Orangután. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orangután. | foto: ČTK

PRAHA Místo cesty do pravěku podnikli vědci pátrající po původu lidskosti výpravu do tropických pralesů, kde od našich opičích příbuzných odpozorovávali styl chůze.

Britští vědci dospěli pozorováním pohybů orangutanů na tenkých větvích k závěru, že vzpřímený postoj a chůze po dvou končetinách vznikly již v době, kdy se lidoopí předci pralidí zdržovali převážně na stromech.

Chůze, dosud sloužící jako nejranější kritérium lidskosti, tudíž může mít původ v hlubší minulosti. Definici lidskosti je třeba upravit. Tuto teorii Susannah Thorpeová a Roger Holder z Birminghamské univerzity s Robinem Cromptonem z Liverpoolské univerzity vyložili ve studii publikované dnes v časopise Science.K tomuto výzkumu britské experty přivedly tři skutečnosti. V prvé řadě značná podobnost některých prvků orangutaního těla s anatomií lidoopích předků člověka a pralidí. Roli hrálo i to, že orangutani se ve srovnání s šimpanzi a gorilami velmi často pohybují na stromech ve vodorovném směru po dvou končetinách. Třetím motivem byl fakt, že náznaky „dvounohosti“ jsou zjevné již na kostech lidoopů z předposlední epochy třetihor, miocénu, tedy před 23,8 až 5,3 milionu let. Tito tvorové prokazatelně trávili významnou a možná i rozhodující část dne na stromech. K čemu jim v korunách byla dobrá chůze po dvou?

Dospělá orangutanice při pohybu po větvích v Gunung Leuser


Theorpeová strávila při hledání odpovědi na tuto otázku rok v deštném pralese na indonéské Sumatře v Národním parku Gunung Leuser. Zaznamenávala tam pohyby orangutanů sumaterských (poddruh Pongo pygmaeus abelii). Získala údaje o více než 2800 pohybových sekvencích, včetně podrobností o prostředí, v němž se orangutani pohybovali.
 
Je známo, že orangutani tráví na stromech téměř celý život. Nové údaje prokázaly, že styl pohybu systematicky přizpůsobují typu větví. Po nejsilnějších se nejvíce pohybovali na všech čtyřech končetinách. Při pohybu po středně silných více využívali oporu chytáním se jiných větví a zavěšování („ručkování“).

Celý článek najdete v dnešních Lidových novinách.,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz