Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
20. srpna 2014 6:26 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pravěcí Evropané znali a používali sádru, zjistili vědci

Neandrtálec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neandrtálec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Pravěcí lidé, kteří kdysi obývali území Moravy, podle nového zjištění vědců znali sádru. Zřejmě nejstarší doklad jejího použití ve střední Evropě našli badatelé z Masarykovy univerzity v Brně (MU) ve zbytcích inkrustace, tedy bílé vrstvy, která sloužila ke zdobení keramiky.

Stáří nádoby nalezené u Milovic na Břeclavsku stanovili odborníci na 4500 let. Objev přijal k publikaci časopis Journal of Archaelogical Science, sdělila dnes novinářům mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

"Objev sádry nás opravdu překvapil, protože dosud nebyly z této doby žádné doklady o jejím využití ve střední Evropě," uvedl Dalibor Všianský z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU. Na Předním východě, kde se rodila lidská civilizace, je využití sádry doloženo už z předkeramického neolitu, tedy z období 8600 až 5500 let před naším letopočtem.

Sádra

Sádra je práškové pojivo, které se získává zahříváním minerálu sádrovce. V současnosti se používá ve stavebnictví, při drobných opravách v domácnosti, modelování, ale také třeba v zubním lékařství.

Bílou inkrustaci používali pravěcí lidé v kombinaci s červenou a černou barvou k vytváření kontrastních vzorů na keramice. "Nejčastěji se používala na konci doby kamenné a začátku doby bronzové," uvedl Jan Kolář z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU.

U vzorků keramiky nalezených ve střední Evropě vědci dosud nezkoumali složení této bílé hmoty, právě proto se na ni odborníci z Brna zaměřili. Sesbírali desítky vzorků z celé Moravy a pomocí rentgenové difrakce našli stopy čtyř materiálů - kaolínu, kostí, uhličitanů a sádry.

Vědci zároveň došli k závěru, že výroba i výzdoba nádob byla silně závislá na místních podmínkách. Například kaolín pravěcí lidé využívali zvláště v blízkosti jeho nalezišť. U keramiky nemají vědci důkazy o masových přesunech materiálů a výrobků, jako se to v pravěku dělo například u vzácných kovových předmětů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!