Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Právnickou fakultu v Plzni povede Jan Pauly

Novým děkanem plzeňských práv se stal 23. ledna devětapadesátiletý učitel fakulty docent Jan Pauly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým děkanem plzeňských práv se stal 23. ledna devětapadesátiletý učitel fakulty docent Jan Pauly. | foto: ČTK

PLZEŇ Novým děkanem plzeňských práv se stal devětapadesátiletý učitel fakulty docent Jan Pauly. Akademický senát fakulty ho zvolil hned v 1. kole. Ujmout funkce by se měl do 1. února, do kdy ho jmenuje rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Z 18 možných hlasů senátorů jich získal 13, dalších pět dostala současná proděkanka pro studium Petra Jánošíková. Pro Miloslavu Wipplingerovou nehlasoval nikdo. Čtvrtý kandidát Přemysl Raban odstoupil během volby.

"Moc bych vás prosil, zkuste se neptat, co může udělat fakulta pro vás, ale co můžete udělat vy pro fakultu," řekl po svém zvolení Pauly, který chce úzce spolupracovat se všemi protikandidáty i současným vedením.

Podle něj jsou plzeňská práva plně personálně stabilizovaná, ale budou mít po redukci peněz velké finanční problémy. Musí shánět jiné zdroje než peníze za studenty, zejména z grantů, z vědy a externí výuky, přednáškové i expertizní činnosti, ale i od sponzorů.

Plzeňská práva vybírala děkana už potřetí od vypuknutí aféry s rychlostudiem, opsanými pracemi a podivným přijímáním, která se doslala na veřejnost na podzim 2009. Všichni kandidáti byli pedagogové z fakulty, Pauly z katedry soukromého práva a civilního procesu.

Anonym zaslaný médiím

Na plzeňských právech, které byly založeny před 19 lety, učí Pauly občanské i obchodní právo od roku 1995. Při volbě odmítl narčení, které v neděli zaslal médiím anonym. Uváděl, že Pauly "byl blízkým spolupracovníkem docenta Kindla v době jeho 'největší' slávy".

Jan Pauly přijímá gratulaci, poté co byl zvolen děkanem právnické fakulty v Plzni.

Jan Pauly přijímá gratulaci, poté co byl zvolen děkanem právnické fakulty v Plzni.

Právě za éry proděkana Milana Kindla a děkana Jaroslava Zachariáše největší aféra polistopadového vysokého školství vznikla. "To je legrační. Já jsem jejich přívržencem asi mnohem méně, než byli ti, kteří odsud odcházeli. S docentem Kindlem jsem přišel do styku asi dvakrát ročně. Připouštím, že s docentem Zachariášem jsme se z dřívější doby znali, protože jsme pracovali společně na Ústavu státu a práva. Ale od léta 2008 z důvodů, které jsou ryze naše, jsme principiálně úplně přestali být ve styku," řekl Pauly.

V úterý by měla rektorka Západočeské univerzity dostat od akademického senátu protokol o volbě děkana a během několika dnů by měla nového děkana jmenovat. "Nejdříve bude jmenován ve středu, nejdéle do konce týdne," řekla Mauritzová.

Fakultu možná čeká konec

Předchozí děkan Květoslav Růžička, který řídil fakultu po reformním děkanovi Jiřím Pospíšilovi od října 2010, rezignoval loni 12. prosince ze zdravotních důvodů. Růžička je do konce ledna v pracovní neschopnosti a od února by měl znovu začít na fakultě užit mezinárodní právo.

Fakulta nyní čeká na rozhodnutí ministerstva školství o prodloužení akreditace magisterského a bakalářského studia po letošním červnu.

Stanovisko by mělo být známo na přelomu ledna a února. Loni odejmulo ministerstvo fakultě akreditaci doktorského studijního programu a pozastavilo jí oprávnění udělovat titul JUDr. ZČU podala rozklad.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...