Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pražské vysokoškolské koleje prochází opravami. Od září podraží

Student - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pražské univerzitní koleje se během prázdnin opravují za miliony korun, od nového akademického roku některé mírně podraží. Sdělili to zástupci pražských vysokých škol. Zájemců by mělo být stejně nebo méně než v předchozích letech, na množství uchazečů se podepisuje i populační propad. Navzdory tomu se však v metropoli rozmáhají i soukromé koleje, výrazně dražší, ale modernější.

Například Univerzita Karlova vyčlenila na letní opravy kolejí 22 milionů, rekonstruují se třeba sociální zařízení, střechy nebo se maluje. "Průměrná cena za ubytování v kolejích UK se v příštím akademickém roce mírně zvýší, bude kopírovat míru inflace za rok 2013," sdělil šéf Kolejí a menz Jiří Macoun.

ČTĚTE TAKÉ:

Například nejdražší jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením tak podraží z loňských 5521 korun měsíčně na 5614, cena za nejlevnější ubytování ve čtyřlůžkovém pokoji se zvýší z 1679 na 1699.

"Ceny kolejného zvyšujeme od září o 7,5 procenta v průměru," hlásí také Vysoká škola ekonomická. Ta zároveň uvedla, že počty studentů žádajících si o ubytování na kolejích jsou zatím o pět procent nižší než loni.

Úbytek zájemců o koleje

"Demografická křivka je neúprosná. Předpokládaný úbytek mladých lidí, tedy v našem případě budoucích studentů-ubytovaných, se snažíme kompenzovat otevřeností a přístupností," potvrdila pokles zájemců také Andrea Vondráková z ČVUT. Škola proto garantuje ubytování pro všechny žadatele z řad ČVUT, ubytování tu najdou i studenti jiných škol.

Naproti tomu Česká zemědělská univerzita každoročně koleje zcela naplní. I letos, po opravách sociálního zařízení a zateplení v celkové výši 36 milionů korun, očekávají stejný počet zájemců o ubytování. "Roli možná hraje fakt, že jsou (koleje) přímo součástí univerzitního kampusu," dodal mluvčí univerzity Josef Beránek. Škola totiž stojí v okrajové části města v Suchdole. Studenti hledající v Praze bydlení si přitom často místo kolejí najdou podnájem, zejména formou spolubydlení s kamarády.

Studentské ubytovny

V hlavním městě funguje také několik soukromých kolejí, tedy studentských ubytoven, které neprovozují samotné VŠ, ale pronajímají pokoje jednotlivým zájemcům. Takové rezidence fungují například ve Vršovicích nebo na Lhotce, smlouvy mají hlavně se soukromými vysokými školami. Ceny se pohybují kolem 6000 korun za ubytování ve dvoulůžkovém pokoji, jednolůžkový stojí od 8000.

Ubytování je modernější než na klasických kolejích, poskytované služby jako například bezdrátový internet, úklid, recepce nebo spotřebiče k zapůjčení jsou ale standardem už i na tradičních studentských ubytovnách.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.