Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přečtený hrdina učebnic biologie

Ve své jamce. Kopinatec zarytý v písku na dně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve své jamce. Kopinatec zarytý v písku na dně. | foto: Lidové noviny

PRAHA V učebnicích zoologie patří kopinatci významné místo, i když s výjimkou odborníků tohoto celkem nenápadného tvora jen málokdo viděl na vlastní oči. Živočich se na první pohled podobá rybce, ale od ryb a dalších obratlovců se významně liší už tím, že postrádá páteř. Tu mu nahrazuje pružná hřbetní struna.

Kopinatci žijí celkem nenápadně. Většinu času tráví zahrabaní v písku na dně teplých moří. Z úkrytu vystrkují jen hlavu, aby si filtrováním okolní vody opatřili potravu. Vědci si představují, že podobně mohl vypadat společný předek všech dnešních obratlovců, který obýval pravěká moře před zhruba 550 miliony roků.

DNA kopinatce - půlmiliarda písmen genetického kódu
Dědičná informace kopinatce byla pro genetiky a evoluční biology obrovským lákadlem. Tušili, že se z ní dozvědí klíčové informace o procesech, které stály u zrodu obratlovců. Půlmiliarda písmen genetického kódu, jež tvoří DNA kopinatce, je v tomto ohledu rozhodně nezklamala.

Mezinárodní genetické konsorcium si z pětadvacítky druhů vybralo kopinatce Branchiostoma floridae žijícího v pobřežních vodách Floridy. Jeho genom nyní představilo v sérii vědeckých článků zveřejněných v časopisech Nature a Genome Research.

Záložní a nadbytečné geny
Ze získaných údajů vyplývá, že si genom kopinatců podržel mnohé z dědičné informace dávného předka, z něhož se vyvinuli obratlovci. K této průlomové události v evoluci pozemského života došlo zvláštním způsobem, který už v roce 1970 předvídal japonský biolog Susumu Ohno.

První obratlovci vznikli poté, co se jim hned čtyřikrát „pomnožila“ kompletní dědičná informace. Získali tak záplavu „záložních“ genů, které nutně nepotřebovali k životu. O mnohé obratem přišli. Nezanedbatelnou část „nadbytečných“ genů však prodělala rozsáhlé změny a první obratlovci je využili k pořízení zcela nových životních funkcí.

Geny kopinatce klíčové pro obratlovce
Výzkum DNA kopinatce odhalil i další pozoruhodnosti. Ukázalo se například, že kopinatec má geny, které jsou u obratlovců klíčové pro vytvoření jejich komplikovaného nervového systému. Kopinatec však stejné úseky DNA využívá pro úplně jiné účely. „Přeškolení“ těchto genů do nové role mělo zřejmě pro vznik obratlovců zásadní význam.

Některé funkce kopinatců obratlovci během evoluce naopak potlačili. To platí o výborně vyvinuté vrozené imunitě, která je v těle kopinatce kdykoli připravená k boji s choroboplodnými zárodky. Obratlovci mají vrozenou imunitu ve srovnání s kopinatcem výrazně zredukovánu. Hlavní tíhu boje s nebezpečnými vetřelci nese tzv. adaptivní imunita, jež aktuálně reaguje na konkrétní vlastnosti mikroskopických nepřátel například tvorbou specifických protilátek.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.