Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
18. ledna 2010 11:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Přečtěte si o Newtonovi a jablku poprvé od zdroje

Newtonův životopis od Williama Stukeleyho v digitální podobě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newtonův životopis od Williama Stukeleyho v digitální podobě | foto: Lidovky.cz

Veřejnost má poprvé přečíst si nejpůvodnější možnou verzi nejslavnější vědecké historky. Britská Královská společnost, spolek pro podporu věd založený před 350 lety, dnes na internetu zpřístupnila rukopis Newtonova současníka, který příběh o geniálním vědci a jablku zpopularizoval.

Příběh se odehrál v polovině sedmdesátých let 17. století. Tehdy byla kvůli vypuknutí morové epidemie uzavřena univerzita v Cambridge a Newton se vydal za svou rodinou do severní Anglie.
Rukopis Newtonova současníka Williama Stukeleyho líčí jedno jarní odpoledne roku 1726, kdy slavný vědec svými přátelům historku starou už víc než půlstoletí vyprávěl.

Digitální knihovna

Slavnými rukopisy můžete listovat na adrese
http://royalsociety.org/turning-the-pages/

Opět ve stínu jabloní
Seděli prý tehdy "ve stínu několika jablečných stromů."  "Vyprávěl mi, že když si poprvé uvědomil koncept gravitace, byly okolnosti a místo téměř stejné, píše v knize William Stukeley, který se sám vědou zabýval. Je znám jako průkopník archeologie.

"Newtona v rozjímavé náladě inspirovalo padající jablko. Proč jablko padá po kolmé dráze k zemi, pomyslel si. Proč nikdy nepadá do strany nebo se nepohybuje vzhůru? Proč vždy k zemskému středu? Nepochybně proto, že si jej Země přitahuje. V hmotě musí být přitažlivá síla," píše v rukopisu Newtonův první životopisec, který slavného fyzika a matematika přežil o téměř čtyři desetiletí.

Podle knihovníka Královské společnosti Keithe Moorea je historka o jablku stále živá, protože v sobě zahrnuje názorný příklad fungování moderní vědy, odkaz na sluneční soustavu a dokonce i narážku na biblický příběh.

Kniha vybízí k prolistování
Možnost seznámit se s rukopisem knihy, která do obecného povědomí přinesla snad nejznámější historickou anekdotu, má každý, kdo do internetového prohlížeče zadá adresu http://royalsociety.org/turning-the-pages/

Slavných knih či historických dokumentů je zde vystaveno víc. Královská společnost na oslavu 350. výročí svého založení nechala pro digitální prezentaci připravit 60 originálů vzácných děl, které jsou v jejím držení.

Je možné je prohlížet pomocí aplikace, která díky 3D grafice navozuje dojem listování starým manuskriptem. Přitom má čtenář možnost využít všech vymožeností digitální doby. Texty lze fulltextově prohledávat a libovolný úsek si zvětšit.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!