Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Před 170 lety se narodil baron Rayleigh. Objasnil, proč je nebe modré

Věda

  7:00
MALDON - Od pradávna se nejen vědci snažili pochopit, proč je nebe modré. Svou troškou do mlýna přispěl už Leonardo da Vinci a po něm několik dalších vědců. Podstatu tohoto fyzikálního jevu ale vysvětlil až John William Strutt, baron Rayleigh, od jehož narození v pondělí í uplynulo 170 let.
Obloha (ilustrační foto)

Obloha (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tento britský fyzik se zabýval též akustikou a v roce 1904 dostal Nobelovu cenu za izolování prvku argon.

Proč je obloha modrá?
K vysvětlení modré barvy oblohy přispělo několik fyziků. Například Angličan Thomas Young v roce 1801 na pokusu se dvěma štěrbinami prokázal vlnový charakter světla a usoudil též, že barva je dána vlnovou délkou.

Sedmdesát let nato John Strutt popsal jev, pojmenovaný po něm Rayleighův rozptyl světla, a odvodil rovnici pro závislost rozptylu světla v atmosféře na vlnové délce - světla kratších vlnových délek (modrá) se rozptylují více než světla delších vlnových délek (zelená, červená).

ČTĚTE TAKÉ

V roce 1894 Strutt s Williamem Ramsayem provedli pokus, při němž izolovali plyn, který nazvali podle řeckého výrazu pro "líný, nečinný" - argon, za což dostali později Nobelovu cenu. Baron Rayleigh, jenž zemřel 30. června 1919, je též autorem stěžejního díla v oboru akustiky - dvoudílného spisu Teorie zvuku (1878), jehož první část pojednává o mechanismu vibrací a druhá o akustickém šíření vln.

Autoři: ,