17. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Před 50 lety se k Měsíci vydala americká sonda Surveyor 3

Surveyor 3 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Surveyor 3 | foto: Wikimedia

MYS CANAVERAL Americká sonda Surveyor 3, kterou 17. dubna 1967 vynesla do vesmíru raketa Atlas, byla důležitou etapou v programu dobývání Měsíce. Třetí z řady Surveyorů, neboli Zeměměřičů, měl vědcům odhalit vlastnosti měsíčního povrchu.

Sonda po přistání 20. dubna poslala na Zemi údaje, díky kterým vědci zjistili, že půda má konzistenci odpovídající pozemskému mokrému písku. Aparát dokázal, že povrch Měsíce unese přistávací modul s lidskou posádkou.

Následovaly ale ještě čtyři mise programu Surveyor, než 20. července 1969 přistála na Měsíci mise Apolla 11 a Neil Armstrong uskutečnil svůj „velký skok pro lidstvo“. V listopadu 1969 pak na měsíčním povrchu usedl přistávací modul Apolla 12 - a to jen 200 metrů od místa, kde dva a půl roku odpočívala už dávno nefunkční sonda Surveyor 3. Astronauti z ní odmontovali některé součásti včetně kamery, na kterých si vědci na Zemi chtěli ověřit dlouhodobý vliv měsíčního prostředí.

K velkému překvapení se však ukázalo, že v polyuretanové pěně v kameře přežila bakterie Streptococcus mitis, jež se vyskytuje v lidských ústech. Na základě tohoto objevu Národní úřad pro letectví a vesmír zavedl přísnější sterilizaci sond vysílaných do kosmu, aby tak zabránil kontaminaci jiných vesmírných těles.

V pozdějších letech se ale ve vědecké komunitě objevily hlasy, podle kterých mohla být kontaminace streptokokem způsobena v lodi během cesty kamery zpět nebo dokonce až na Zemi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!