3. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pozapomenutá výprava do vesmíru Před 50 lety odstartovala kosmická loď Apollo 9

Let americké kosmické lodi Apollo 9 patří k pozapomenutým kosmickým výpravám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Let americké kosmické lodi Apollo 9 patří k pozapomenutým kosmickým výpravám. | foto: Wikipedie

Mys Canaveral/Praha  Let americké kosmické lodi Apollo 9 patří k pozapomenutým kosmickým výpravám. V rámci amerického měsíčního programu však měla mise, která odstartovala 3. března 1969, důležitou úlohu. Předchozí Apollo 8 prověřilo koncem roku 1968 schopnosti lodi doletět k Měsíci a zpět, posádka „devítky“ pak dostala za úkol prověřit na oběžné dráze Země lunární modul. Během desetidenní mise vyzkoušeli astronauti odpojení a opětné spojení obou částí i jejich nezávislý let.

Posádka „devítky“ dostala za úkol prověřit na oběžné dráze Země lunární modul....
Let americké kosmické lodi Apollo 9 patří k pozapomenutým kosmickým výpravám.

Za další dva měsíce se tak do vesmíru mohlo vydat Apollo 11, které již opět zamířilo k Měsíci. Jeho posádka včetně astronauta s československými kořeny Eugena Cernana se při zkouškách přistávacího modulu dostala až na 15 kilometrů od povrchu Luny. A v červenci 1969 pak přišel slavný okamžik, kdy se Neil Armstrong jako první člověk prošel po měsíčním povrchu. Z posádky Apolla 9 se to nakonec podařilo jen Davidu Scottovi, který v létě 1971 velel misi Apollo 15.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!