6. prosince 2009 14:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Před 7000 lety žili na území dnešního Německa kanibalové

Kanibalismus - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanibalismus - ilustrační foto | foto: Shutterstock

HERXHEIM Vědci objevili u ostatků na pohřebišti v jihovýchodním Německu známky kanibalismu. Nalezené lidské kosti jsou přibližně 7000 let staré a podle závěrů zveřejněných v odborném časopise Antiquity může být jejich poškození dokladem kanibalismu v období raného neolitu. Informoval o tom dnes server BBC.

Podle týmu archeologů pod vedením Bruna Boulestina z Bordeauxské univerzity byly nalezené lidské kosti lámány a řezány, což by mohlo být dokladem toho, že byly použity k přípravě pokrmů. "Na zvířecích kostech můžeme nalézt stopy, které dokládají, že mohly být opékány na rožni. Na lidských kostech nalezených na tomto pohřebišti jsme našli podobné stopy," uvedl Boulestin.

Vědci ale připustili, že se dá jen stěží dokázat, zda byly kosti opravdu opékány. Někteří odpůrci teorie o kanibalismu namítají, že maso z nich mohlo být odstraněno jako součást pohřebního rituálu. Podle týmu profesora Boulestina ale bylo mnoho z těchto kostí okousáno. Mezi ostatky, které byly úmyslně poškozeny, jsou údajně i kostry malých nebo dokonce nenarozených dětí.

Pohřebiště poblíž vesnice Herxheim pochází z období raného neolitu. Bylo odkryto v roce 1996 a tým vědců jej zkoumal mezi lety 2005 až 2008. Období neolitu je v Evropě spojeno spíše s počátky zemědělství. Podle vědců se kanibalismus mohl vyskytovat jen zřídka a mohl být spojen s obdobím hladomorů.

ČTK, Lidovky.cz