23. prosince 2013 6:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědecká senzace. Před 75 lety vydalo moře živou fosílii

Vědecká senzace. Před 75 lety vydalo moře živou fosílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědecká senzace. Před 75 lety vydalo moře živou fosílii. | foto: ČTK

PRETORIA Před 75 lety, 23. prosince 1938, byla z moře u břehů Jihoafrické republiky vytažena latimérie podivná. Nález této ryby, známé do té doby jen z otisků v horninách, se zařadil mezi největší vědecké senzace dvacátého století.

Podivného vodního živočicha ulovil poblíž ústí řeky Chalumna kapitán rybářské lodi Hendrik Goosen. Už na první pohled bylo zřejmé, že tentokrát v sítích uvízlo něco mimořádného. Výrazně modrá ryba měla namísto ocasu trojitý lalok a z jejího těla trčely končetiny, jež mohly být zrovna tak ploutvemi, jako krátkýma nohama s plovací blánou.

Goosen zhruba metr a půl dlouhého tvora dopravil do jihoafrického městečka New London, kde se o jeho identifikaci marně pokoušela zaměstnankyně místního muzea Marjorie Courtenayová-Latimerová. Rybu alespoň nechala vycpat a pořídila její náčrtky, jež se posléze dostaly do rukou zkušeného biologa z Rhodesovy univerzity Jamese Smitha. Ten pochopil, že se jedná o tvora, jehož věda považovala za dávno vyhynulého. Smith mu dal latinské jméno, odrážející v sobě místo nálezu i osobu, jež se o objev zasloužila - latimeria chalumnae.

Vzácný druh latimérie

Jihoafričtí rybáři se o získání dalšího exempláře latimérie podivné pokoušeli marně. Druhý kus byl uloven až po 14 letech u Komorských ostrovů, a i většina dalších nálezů pocházela právě z této části Indického oceánu.

V roce 1997 byla ve vodách u břehů Indonésie objevena ryba se stejně neobvyklou stavbou těla, avšak zbarvená do červena. Testy DNA ukázaly, že se jedná o samostatný druh latimérie, jemuž vědci dali pojmenování latimérie celebeská.

Lidovky.cz, ČTK

Finanční úřad pro Liberecký kraj
vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I

Finanční úřad pro Liberecký kraj
Liberecký kraj
nabízený plat: 19 760 - 29 740 Kč