Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Předchůdci dnešních lidí se dostali na sever Evropy už před 800 tisíci lety

Úlomky nástrojů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úlomky nástrojů | foto: ČTK

LONDÝN Předchůdci dnešního člověka osídlovali severní část Evropy dříve, než se předpokládalo. Na východním pobřeží Británie se usadili již před více než 800.000 lety. V časopisu Nature to uvádějí britští vědci.

Dříve se předpokládalo, že předchůdci dnešního člověka, kteří postupně osídlovali Eurasii, se drželi především teplejších oblastí včetně regionu kolem Středozemního moře.

Vědci však nově nalezli nástroje z pazourku z doby před 800.000 lety v hrabství Norfolk, asi 220 kilometrů na severovýchod od Londýna. Tento nález podle odborníků ukazuje, že lidé osídlovali severnější části Evropy už hluboko v dávné minulosti.

Trus hyeny

"To, co jsme nalezli, skutečně podkopává tradiční hlediska o tom, jak lidé postupovali (do dalších oblastí) a reagovali na klimatické změny," uvedl spoluautor studie Simon Parfitt z prestižní University College London. "Jen to dokazuje, jak málo víme o odchodu z Afriky".

Za předchůdce dnešního člověka, který žil v době nejstaršího paleolitu před 2,7 - 1,5 miliony let na území východní Afriky, se považuje tzv. člověk zručný (Homo habilis).

Podle AP vědci objevili 75 pazourkových nástrojů na nalezišti poblíž pobřežní vesničky Happisburgh. Svůj nález datují do období před 866.000 až 814.000 lety nebo 970.000 až 936.000 lety. To je nejméně o 100.000 let dříve, než do kdy byl datováno nejstarší osídlení Británie v nedalekém Pakefieldu.

Vědci zatím nevědí, který druh předchůdce dnešního člověka tyto nástroje vytvořil. Nebyly totiž nalezeny žádné úlomky kostí, které by umožnily identifikaci těchto pravěkých lidí.

Vědci nyní hledají stopy toho, jak se tito lidé vyrovnávali s relativně nepříznivým klimatem severovýchodní Británie. Oproti jižnějším oblastem tam bylo chladněji, oblast byla zarostlá hustými lesy, takže se špatně lovilo, a v zimě zde bylo méně slunečního světla.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...