Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přehnaná péče rodičů může poškodit mozek dětí

Rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina | foto: Shutterstock

MAEBAŠI Experiment japonských vědců ukázal, že příliš starostliví a protektivní rodiče mají negativní vliv na rozvoj šedé kůry mozkové u svých dětí.

Pravidelná hlášení aktuální polohy do mobilu, důkladné lustrování kamarádů, zákaz veškerých jen trochu nebezpečných aktivit. Podobně nebo ještě drsněji chrání někteří rodiče své potomky před zlým světem.

Jenže přehnaný rodičovský dohled může dětem pěkně znepříjemnit život. Navíc příliš neprospívá jejich psychice. Jak ale ukazuje nový výzkum japonských badatelů, může "policejní" přístup ze strany rodičů dokonce poškodit dětský mozek.

Studie Kosukeho Narity z Gunmské univerzity v Maebaši a jeho kolegů propojuje neurologii s psychologií. Vědci nejprve skenovali mozky padesátky dvacetiletých dobrovolníků. Pak je požádali, aby vyplnili podrobný dotazník, který popisoval jejich vztah k rodičům. Soustředili se na dobu, než jim bylo 16 let.

Účastníci experimentu ohodnocovali významnost výroků typu "snažili se kontrolovat vše, co jsem dělal", "nechtěli, abych vyrostl", "usilovali o to, bych se na nich cítil závislý".

Potomci nadměrně ochranářských rodičů měli v porovnání s dětmi se "zdravějšími" vztahy v rodině méně šedé hmoty v jedné z oblastí kůry čelního laloku.

Stejně se navíc projevilo, když se otec choval k dítěti lhostejně, uvádějí vědci v odborném časopise Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry. Zmíněná část čelního laloku se rozvíjí v dětství a její odchylky od běžného vývoje se objevují u lidí se schizofrenií a dalšími psychickými nemocemi.

Hormony v pozadí
Podle Kosukeho Narity stojí za úbytkem množství šedé hmoty zvýšená produkce hormonu kortisolu. Vylučuje se v zátěžových situacích, tedy například i při stresu vyvolaném nadměrným rodičovským dohledem. Mozek byl podle japonských vědců ovlivněn také sníženou tvorbou hormonu dopaminu. Ta může být vyvolána lhostejností a slabým rodičovských vedením.

Anthony Harris z Westmeadské nemocnice v Sydney míní, že je studie významná v pohledu na dlouhodobé dopady rodičovské péče. Odlišnosti na mozku však podle něj nemusí být trvalé.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!