Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Při práci v laboratoři se nakazil smrtící bakterií a zemřel

Meningokok  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meningokok | foto: Shutterstock

SAN FRANCISCO Mladý americký vědec, který zemřel na vysoce nakažlivý kmen meningokokové choroby, se bakterií patrně nakazil při práci v sanfranciské laboratoři, kde pracoval na vývoji vakcíny proti této nemoci.

Experti z amerických středisek pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) se snaží potvrdit to, co je podle nich vysoce pravděpodobné: že se pětadvacetiletý Richard Din, který v sobotu zemřel, stal obětí mimořádného pracovního úrazu coby vědec nakažený smrtící látkou ve vlastní laboratoři.

Hledají vakcínu proti sérologické skupině B

"Případy lidí, kteří by onemocněli a zemřeli na nemoc vyvolanou organismy, s nimiž pracují v laboratoři, jsou mimořádně vzácné," řekl agentuře Reuters Tom Skinner, mluvčí CDC v Atlantě. Desítky lidí včetně příbuzných, blízkých přátel, spolupracovníků a lékařů i zdravotnického personálu, který o Dina pečoval, nyní užívají antibiotika jako prevenci, dodal Skinner.

Od 60. let minulého století jsou dostupné očkovací látky proti některým kmenům meningokokových nemocí. Ale vědci v sanfranciské nemocnici se už 20 let - a zatím neúspěšně - pokoušejí najít vakcínu proti sérologické skupině B, což je kmen, který zabil Dina. Mladý vědec zemřel na mnohačetné selhání orgánů a septický šok necelý den poté, co se u něj objevily příznaky nákazy.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?