6. května 2012 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Při práci v laboratoři se nakazil smrtící bakterií a zemřel

Meningokok  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meningokok | foto: Shutterstock

SAN FRANCISCO Mladý americký vědec, který zemřel na vysoce nakažlivý kmen meningokokové choroby, se bakterií patrně nakazil při práci v sanfranciské laboratoři, kde pracoval na vývoji vakcíny proti této nemoci.

Experti z amerických středisek pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) se snaží potvrdit to, co je podle nich vysoce pravděpodobné: že se pětadvacetiletý Richard Din, který v sobotu zemřel, stal obětí mimořádného pracovního úrazu coby vědec nakažený smrtící látkou ve vlastní laboratoři.

Hledají vakcínu proti sérologické skupině B

"Případy lidí, kteří by onemocněli a zemřeli na nemoc vyvolanou organismy, s nimiž pracují v laboratoři, jsou mimořádně vzácné," řekl agentuře Reuters Tom Skinner, mluvčí CDC v Atlantě. Desítky lidí včetně příbuzných, blízkých přátel, spolupracovníků a lékařů i zdravotnického personálu, který o Dina pečoval, nyní užívají antibiotika jako prevenci, dodal Skinner.

Od 60. let minulého století jsou dostupné očkovací látky proti některým kmenům meningokokových nemocí. Ale vědci v sanfranciské nemocnici se už 20 let - a zatím neúspěšně - pokoušejí najít vakcínu proti sérologické skupině B, což je kmen, který zabil Dina. Mladý vědec zemřel na mnohačetné selhání orgánů a septický šok necelý den poté, co se u něj objevily příznaky nákazy.

Lidovky.cz, ČTK