Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přibývá lidí, kteří poráží rakovinu

Prášky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prášky | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN V evropských zemích se stále zvyšuje podíl lidí, kterým se daří porazit rakovinu. Možná je to díky širšímu screeningu a včasnější diagnóze, píše se v nové studii časopisu European Journal of Cancer. Mezi jednotlivými zeměmi a různými skupinami pacientů jsou rozdíly, ale nová data získaná z registrů 23 evropských zemí ukazují, že podíl lidí vyléčených z nejčastějších forem rakoviny roste.

"Dobrou zprávou je, že u většiny druhů rakoviny počet pacientů, kteří nad ní zvítězili, v 80. a 90. letech rostl," řekl prezident European Cancer Organisation Alexander Eggermont, který se na dlouhodobé studii nepodílel.

Ve studii se srovnávala dvě období - 1988 až 1990 a 1997 až 1999. Zjistilo se, že podíl mužů a žen vyléčených z rakoviny plic se zvýšil ze šesti na osm procent, počet vyléčených z rakoviny žaludku vzrostl z 15 na 18 procent a počet vyléčených pacientů trpících rakovinou střev a konečníku stoupl ze 42 na 49 procent.

Nejvíce mužů se z rakoviny vyléčilo na Islandu - 47 procent, nejvíce žen zvítězilo nad touto zákeřnou chorobou ve Francii a Finsku - 59 procent. Nejméně lidí se z rakoviny vyléčilo v Polsku - u mužů je to 21 procent a u žen 38 procent.

Nejnižší podíl pacientů vyléčených z rakoviny plic je podle studie v Dánsku, Česku a Polsku - jen pět procent, zatímco Francie a Španělsko mají nejvyšší poměr, a to více než deset procent.

Ze studie také vyplývá, že v případě rakoviny prsu jsou rozdíly mezi zeměmi a že národní screeningové programy, které přijala řada západních zemí, pomáhají bojovat proti této chorobě. Rozdíl mezi Polskem, Českem a Slovinskem ve srovnání s většinou západoevropských zemí je nyní kolem deseti procent, uvádějí vědci ve studii. "Údaje také ukazují, na které typy rakoviny a v kterých oblastech Evropy je třeba se zaměřit při dalším výzkumu a investování," řekl Eggermont.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.