Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přichází „nahý“ internet

T-Mobile ADSL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile ADSL | foto: MotorolaReprofoto

PRAHA Internetové připojení ADSL s povinným poplatkem za hlasové služby by mohlo být do konce letošního roku minulostí. Český telekomunikační úřad chce, aby si lidé mohli objednat u svého operátora pouze internet, takzvané „nahé ADSL“, aniž by museli odebírat ještě jakoukoli další službu.

Opatření, které úřad zaslal ke schválení Evropské komisi, se ale týká jen velkoobchodního trhu – tedy nabídky dominantního operátora Telefóniky O2, kterou „přeprodávají“ svým zákazníkům ostatní operátoři. Zákazníci O2 budou muset i nadále platit paušál za linku.

„Opatření se netýká těch přípojek, které Telefónica sama prodá na maloobchodním trhu koncovým zákazníkům pod svou vlastní značkou. Těchto přípojek je zdaleka nejvíce, k 30. červnu jich bylo 540 tisíc,“ poznamenává k návrhu telekomunikačního úřadu nezávislý analytik Jiří Peterka. Telefónica podle něj může přizpůsobit i svou maloobchodní nabídku, ale regulátor ji k tomu nenutí. Doposud se dominantní operátor snažil zákazníky nutit spíše k odebírání balíčků služeb.

Nové opatření se tak dotkne jen relativně malého počtu lidí. Přípojek, kterých se má uvolnění týkat, je asi 58 tisíc a ubývá jich rychlostí přibližně 2 tisíce za čtvrtletí. Menším operátorům se za současných podmínek nevyplatí službu ani inzerovat a raději tlačí zákazníky, aby se připojovali k internetu přes jejich vlastní síť. Tou ale nepokrývají celé území republiky. Na druhou stranu někteří už ve své síti „nahé“ ADSL nabízejí, ale za podmínek, které jsou jen mírně výhodnější. „Požadavek regulátora navíc nespecifikuje podmínky, za kterých se má opatření realizovat, především cenové podmínky. Může se tak stát, že přeprodávané ADSL bude ‚nahé‘, ale pro koncového zákazníka bude podobně drahé jako ADSL spojené s povinným odebíráním hlasových služeb,“ varuje Peterka. Úřad podle své mluvčí nestanovil maximální ceny proto, že na maloobchodním trhu je dostatečná konkurence. Regulátor proto nepředpokládá další zvyšování cen. „Opatření by mělo zajistit především oddělení vazby Telefóniky od účastníka v případech, kdy bude službu účastníkovi prodávat jiný operátor. S tím souvisí i povinnost poskytnout službu i na neaktivním vedení,“ řekla LN mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková. Neaktivních linek je v Česku přes tři miliony.

Ostatní operátoři jsou k opatření skeptičtí. „Domníváme se, že bez určených cen je naprosto zbytečné službu přeprodávaného ‚nahého‘ ADSL nabízet,“ říká mluvčí Telekomu Austria Alžběta Šťastná.

Sama Telefónica se k problematice zatím nechce vyjadřovat. „Do této chvíle jsme žádné rozhodnutí telekomunikačního úřadu v této oblasti neobdrželi. Pokud však taková situace nastane, budeme jistě zvažovat všechny varianty,“ řekl mluvčí operátora Martin Žabka.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?