Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Příruční seizmograf za šest tisíc

Prototyp příručního detektoru zemětřesení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototyp příručního detektoru zemětřesení. | foto: AFP

TCHAJ-PEJI Vědci z prestižní tchajwanské univerzity představili přístroj, který dokáže s třicetisekundovým předstihem ohlásit příchod zemětřesení. Včasné varování, navíc doplněné odhadem síly nadcházejících otřesů, by mohlo podstatně omezit hmotné škody i ztráty na životech.

Výhodou nového detektoru má být nízká cena. Podle Wu I-mina z Katedry geologie Tchajwanské národní univerzity by se přístroj mohl prodávat za cenu jen mírně přesahující 300 amerických dolarů (necelých šest tisíc korun).

Na vývoji zařízení, které má varovat před otřesy zemské kůry, pracuje několik týmů i v Evropě. Výhodou nově představeného detektoru má být kromě vyšší přesnosti i skladnost a nezávislost na dalších přístrojích. „S třicetisekundovým předstihem dokážeme říct, zda přichází slabé, nebo silné zemětřesení. Proto je možné odhadnout i míru škod, které napáchá,“ sdělil Wu zpravodaji agentury Reuters.

Podle Kchuo Kchaj-wena z tchajwanského meteorologického úřadu, který se na testování detektoru podílel, by z nové technologie mohly mít užitek například školy, železnice a jaderné elektrárny. Lépe zabezpečena by mohla být i přeprava zemního plynu.

Na Tchaj-wanu k zemětřesením dochází poměrně často. Následky postihují dopravní infrastrukturu, neboť kvůli hornatému charakteru ostrova po zemětřesení následují masivní sesuvy půdy.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!