Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Proč stresem šedivíme? Může za to akutní reakce ‚bojuj, nebo uteč‘

Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama. | foto: Twitter

Vědci potvrdili, že intenzivní stres způsobuje urychlení procesu šedivění vlasů. Může za něj poplachová reakce „bojuj, nebo uteč“.

Na hlavě máme v průměru 100 tisíc vlasových folikulů, v nichž se tvoří melanocyty, které produkují pigment. Podle bioložky Ya-Chieh Hsuové právě při reakci „bojuj, nebo uteč“ tělo začne vyplavovat hormony, které nenávratně pigmentové buňky hubí.

„Když intenzivní stres aktivuje sympatické nervstvo, hormony začnou ničit kmenové buňky, které jsou zodpovědné za regeneraci vlasového pigmentu. Pokud jsou zásoby vyčerpány, začneme šedivět,” říká Hsuová.

Vystresované myši výzkum potvrzují

Harvardští vědci prováděli experiment na myších. Pravidelně je stresovali a pozorovali, že jejich tmavé chlupy postupně ztrácely barvu.

Vědci nejdříve předpokládali, že stres spustil obrannou reakci imunity směrem k vlasovým pigmentovým buňkám. To ale vzápětí vyloučili, když myši bez imunity reagovaly na stres také ztrátou barvy srsti. Dále si mysleli, že za šedivění může stresový hormon kortizol. To se ale také později ukázalo jako špatná hypotéza.

Potom pracovníci konečně narazili na potenciálního viníka mezi sympatickým nervstvem (skupinou nervů, které nepodléhají naší vůli, pozn. red.). Tyto nervy spolupracují na tělesné přípravě k akci „bojuj, nebo uteč.“ Ovšem zároveň zvládají páchat škodu ve vlasových folikulech.

Testy ukázaly, že v reakci na stres začne sympatikum posílat hormon zvaný noradrenalin či norepinefrin do vlasových folikulů. Tento náhlý zásah vede k rozpadu kmenových buněk. Když pak folikul začne produkovat další vlas, nemá už dostatek buněk pro produkci těch pigmentových.

Průzkum může pomoci zastavit příznaky stárnutí

O stresu se obecně uvažuje jako o hlavním faktoru, který urychluje stárnutí. Díky novým výzkumům ale stoupla naděje, že dokážeme předčasné šedivění zpomalit nebo mu úplně zabránit. Vědci také věří, že by takové zjištění mohlo pomoci objasnit, jaké další buňky vymírají při procesu stárnutí a vést tak k novým postupům, jak problémy spojené s přibývajícím věkem zmírnit.

Podle profesora Christophera Deppmanna bude mít toto zjištění velký vliv na budoucí zkoumání v biologii kmenových buněk, stresu a možná i procesu stárnutí. „Výsledek studie nám otevírá tolik dalších otázek, představuje ale důležitý základní kámen pro vyvinutí potenciálního ‚elixíru mládí‘,“ říká Deppmann.

Šedé vlasy jako důkaz moudrosti

Zatím je nejasné ani to, zda nás šedivé vlasy neměly z pohledů minulých zvýhodnit. „Nejčastěji jsou šedé vlasy spojovány s věkem a ten tradičně přináší zkušenosti, důvěryhodnost a vůdcovství,“ říká Deppmann. „I zvíře, které si vytrpělo dost stresu, aby si ,zasloužilo’ šedý porost má ve své skupině vyšší postavení,“ dodává.

Nový výzkum přinesl také důkazy, že intenzivní stres a reakce „bojuj, nebo uteč“ negativně ovlivňuje i kmenové buňky důležité pro naší imunitu. Proto se často stává, že po dlouhodobějším stresu onemocníme.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz