Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Proč ženy trpí rozchodem více než muži?

Neřešená ponorková nemoc vede k rozchodu, říká expert na vztahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neřešená ponorková nemoc vede k rozchodu, říká expert na vztahy. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Studie Newyorské státní univerzity a londýnské univerzity UCL prokázala, že rozpadem partnerského vztahu trpí více ženy než muži. Existuje důvod, proč se ženy po rozchodu s mužem trápí a cítí se být v té chvíli více zraněny než muži. Z dlouhodobého hlediska se s tím však zase ženy lépe vyrovnávají než jejich partneři, píše francouzský deník Le Figaro.

Ve studii bylo zahrnuto 5705 osob z 96 zemí. Vědci se jich tázali na jejich milostné vztahy a na jejich pocity po rozchodu. Nejvíce zasaženy byly zjevně ženy: na desetistupňové škále vyjadřující jejich duševní utrpení, kdy desítka vyjadřovala nejhlubší bolest, dosáhly v průměru 6,84 bodu. 

Vědci kvalifikovali i fyzickou bolest pociťovanou po rozchodu: i v tomto případě trpěly více ženy, které v průměru na stupnici vyjádřily své trápení 4,21 bodu, zatímco muži měli v průměru 3,75 bodu. Z dlouhodobého hlediska to však byli muži, kteří dokázali vytěžit jen málo ponaučení ze svého milostného neúspěchu a spokojovali se tím, že navázali nový vztah, aniž by se ze ztroskotání prvního nějak obviňovali. Naopak ženy si z rozpadlého vztahu berou ponaučení a cítí se být pak emocionálně silnější.

Jeden z autorů studie Graig Morris tyto výsledky vysvětluje tím, že ženy do vztahu dávají ze sebe více než muži. „Abychom to zjednodušili, ženy mají tendenci vkládat mnohem více do vztahu než muži. Krátké dobrodružství může pro ženu skončit devíti měsíci těhotenství a několika roky kojení, zatímco muž může během několika minut bez závazku scénu opustit. Právě toto riziko vede ženy k tomu, že si obtížněji hledají partnera. To také vysvětluje, proč jsou více zraněny, když partnera ztratí,“ uvádí vědec.

Zráta partnera

Muže rozpad vztahu nezasáhne bezprostředně, ale trpí tím z dlouhodobého hlediska. „Muž bude ztrátu cítit stále hlouběji, tak jak si bude uvědomovat tu skutečnost, že musí soupeřit s jinými muži, aby získal pozornost ženy a mohl nahradit tu, kterou ztratil. To může být tím horší, jestliže si uvědomí, že ztráta je nezvratná,“ říká Craig Morris.

Ztráta partnera může mít podle něho závažné důsledky. „Zpřetrhání milostného vztahu může vést některé osoby až ke ztrátě zaměstnání a k autodestruktivnímu chování. Studenti se tak třeba rozhodnou, že už nebudou navštěvovat přednášky,“ upozorňuje Craig Morris. Podle jiné studie z letošního ledna potřebují lidé asi tři měsíce, aby se ze zpřetrhaného vztahu vzpamatovali. Teprve poté se dotázané osoby cítily vyzrálejší a začaly si vytyčovat nové cíle. Rozvedení lidé se z rozpadu manželství vzpamatovávají obtížněji: trvá jim to v průměru rok a půl.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...