Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Prodej mobilních telefonů klesl o šest procent

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: NokiaReprofoto

Celosvětový prodej mobilních telefonů se ve druhém čtvrtletí letošního roku snížil o šest procent. Zájem o telefony snižuje ekonomická recese, která omezila výdaje spotřebitelů v rozvinutých i rozvíjejících se zemích. Nejprodávanější značkou zůstala Nokia. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Daří se však takzvaným chytrým telefonům, jako je iPhone společnosti Apple. Jejich prodej se ve druhém čtvrtletí naopak zvýšil o 27 procent.

Nokii se podařilo zvýšit podíl na trhu na 45 procent z 41,2 procenta v prvním čtvrtletí. Nokii pomohl hlavně nárůst poptávky po levnějších modelech chytrých telefonů. Naopak současný nejvybavenější smartphone finského výrobce N97 se u spotřebitelů nesetkal s příliš velkým zájmem. Od zahájení prodeje v červnu Nokia prodala jen 500.000 kusů N97, zatímco Apple za první víkend prodeje svého modelu iPhone 3GS prodal jeden milion přístrojů, uvedl Gartner.

Kromě slabého zájmu spotřebitelů výrobce telefonů trápí i skutečnost, že obchodníkům po propadu poptávky koncem roku 2008 zůstaly vysoké zásoby neprodaných telefonů, které se nyní snaží doprodat, a nemají proto zájem vytvářet si nové zásoby. Zásoby u maloobchodníků se ve čtvrtletí podle firmy Gartner snížily o 14 milionů telefonů. V prvním čtvrtletí klesly o 25 milionů, napsala agentura Reuters.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...