Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
11. dubna 2014 21:48 Lidovky.cz > Relax > Věda

Papyrus o Ježíšově ženě není podvrh, trvá na svém profesorka z Harvardu

Američtí vědci se domnívají, že útržek pypyru, jemuž se ve vědeckých kruzích říká Ježíšova žena, je autentický, a nikoli podvrh, jak se dříve myslelo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí vědci se domnívají, že útržek pypyru, jemuž se ve vědeckých kruzích říká Ježíšova žena, je autentický, a nikoli podvrh, jak se dříve myslelo. | foto: ČTK

BOSTON Američtí vědci se domnívají, že útržek pypyru, jemuž se ve vědeckých kruzích říká Ježíšova žena, je autentický, a nikoli podvrh, jak se dříve myslelo. Profesorka z Harvardské univerzity Karen Kingová napsala v harvardské publikaci Theological Review, že její poznatky jsou založeny na chemickém rozboru inkoustu nápisu a uhlíkové analýze stáří papyru.

Útržek o velikosti vizitky podle ní pochází z osmého století a je z Egypta. "I kdyby byl napsán v devátém století, je to stále starobylý dokument, nikoli moderní podvrh," řekla agentuře AP.

Koptský text o osmi řádcích ale podle ní nelze chápat jednoznačně jako důkaz toho, že by Ježíš ženatý. Debatuje se totiž o pasáži, kde v překladu Kingové stojí: "Ježíš jim řekl, ´má žena´..." Následuje další řádka s textem "ona může být mou žákyní".

Kingová poprvé o papyru informovala v roce 2012 a nazvala ho tehdy Evangelium Ježíšovy ženy. Mezi odborníky to vyvolalo bouřlivou debatu, avšak zveřejnění informace o textu bylo odloženo, dokud nebudou provedeny testy pravosti.

V Theological Review vyšel také názor profesora Leo Depuydta z Brownovy univerzity. Ten tvrdí, že text obsahuje gramatické chyby, které by rodilý koptský mluvčí neudělal. Kingová k tomu telefonicky AP sdělila, že forma nápisu odpovídá jiným starým koptským textům.

Další oponenti se pozastavují nad původem papyru. Kingová říká, že jej získala roku 2011 od dárce, který si přeje zůstat v anonymitě. Sám ho prý koupil roku 1999 od sběratele, který jej získal v roce 1963 v tehdejším východním Německu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!