Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Profesorů je moc, řekl Klaus a 80 jich jmenoval

Prezident Klaus jmenoval 80 nových profesorů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus jmenoval 80 nových profesorů. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus v pražském Karolinu jmenoval osm desítek nových vysokoškolských profesorů. Učinil tak na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol.

Klaus si dlouhodobě stěžuje na to, že počet profesorů příliš roste. I při jmenování zopakoval, že systém udílení titulu je třeba změnit. Náměstek ministra školství a bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm na ceremoniálu uvedl, že o změně kritérií pro profesuru uvažuje i ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ O PREZIDENTOVÝCH NAROZENINÁCH

Podle Wilhelma je přístup každé školy k udílení titulu jiný. Dohodnout společná kritéria pro všechny obory je podle něj velmi složité, nebo dokonce nemožné i v rámci jedné školy. Diskuse se proto nyní vede o tom, jak kritéria pro získání titulu profesor nastavit, řekl. Klaus zastává názor, že s titulem profesor by se mělo spíše šetřit.

Naposled o tom hovořil s rektory koncem května, když je pozval na oběd do Lán. S akademiky se shodl, že je třeba svázat profesorské tituly s konkrétními funkčními místy na školách.

Chystaná vysokoškolská reforma už počítá s tím, že tituly profesor a docent by neměly mít celostátní působnost, ale vztahovaly by se jen k univerzitě, která je udělila. Shoda podle rektora Masarykovy univerzity a předsedy České konference rektorů Petra Fialy panovala v Lánech i kolem připravované změny akreditací, nově by neměly být udělovány pro jednotlivé obory, ale rovnou vysokým školám.

Tituly napříč obory
Dekret profesora mají ode dneška akademici z vysokých škol napříč obory. Získalo jej 69 docentů a 11 docentek. Mezi nově jmenovanými profesory je například i divadelní teoretik Vladimír Just z Karlovy univerzity v Praze, historik Petr Charvát ze stejné univerzity a ekonomka Vysoké školy ekonomické v Praze Jaroslava Durčáková. Pro obor dějiny anglické a americké literatury získali titul na návrh vědecké rady Univerzity Palackého v Olomouci Marcel Arbeit a Michal Peprník.

O profesuru se může ucházet člověk, který už má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. Po posouzení těchto požadavků jej pětičlenná odborná komise dále navrhuje vědecké radě univerzity. V uměleckých oborech může vědecká rada uchazeči prominout požadavek vysokoškolského vzdělání.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...